Přihlásit

Pojďme společně diskutovat o zákonu o myslivosti!

Redakce Světa myslivosti se obrátila s ambiciózním experimentem na svého spolupracovníka doc. JUDr. Ing. Bohumila Poláčka, Ph.D., MBA, LLM, který vede rubriku Myslivecká právní poradna, s tím, jestli by na základě svých zkušeností, znalostí současné a historické myslivecké legislativy a také s ohledem na připravenou ministerskou novelu zákona o myslivosti, která již prošla mezirezortním připomínkovým řízením, sestavil koncept návrhu nového zákona o myslivosti. Doc. Poláček nabídku přijal a jím navržený materiál najdete ve formě přílohy tohoto čísla Světa myslivosti. Zároveň nám k danému tématu poskytl krátký rozhovor.

Doporučeno Pojďme společně diskutovat o zákonu o myslivosti!

Co vás přimělo k sepsání návrhu zákona?

Již mnoho let se věnuji řekněme „praktickému právnímu poradenství“ pro své přátele myslivce a zdá se mi, že nejrůznějších dotazů přibývá. Protože současný zákon o myslivosti je již zastaralý, už před nějakou dobou jsem si jen tak pro sebe začal sepisovat, jak by měl podle mého názoru nový zákon vypadat. Potěšilo mě, že jsme se domluvili na možnosti návrh publikovat a zprostředkovat otevřenou diskusi.

 

Z čeho jste při své práci vycházel?

Při přípravě jsem se snažil jít cestou evoluce, nikoliv revoluce. Použil jsem vše, co je ověřené a funguje, nechal jsem se inspirovat i na Slovensku, k němuž máme stále nejblíž a zákon tam mají modernější než my. Další zahraniční zákony jako vzory jsou velmi obtížně použitelné, protože vycházejí z jiných tradic a historických zvyklostí. Proto jsem se snažil pokud možno čerpat z našich tradic a historické legislativy, protože jsou jedinečné. Například přínos prof. Antonína Dyka je velmi zřetelný. Přiznám se, že nejsem příznivcem drobení honiteb. Když chtěl vlastník honebního pozemku lovit, nesetkal jsem se s tím, že by uživatel honitby nenašel cestu, jak mu vyjít vstříc, takže není nutné, aby měl právo lovit přímo jen na svém pozemku. Téměř v plném rozsahu jsem využil i poslední neschválenou novelu Ministerstva zemědělství.

 

Co si od publikování svého návrhu slibujete?

(úsměv) Že si spousta lidí o mně bude myslet, že jsem blázen. Ale vážně, již jsem měl možnost podílet se na legislativních pracích při přípravě několika zákonů a novel, takže určité zkušenosti v této oblasti mám. Příprava a schválení nového kvalitního zákona tohoto typu je mnohaletý proces, na který podle mého názoru jedno volební období ani nestačí. Navíc v současné krizové době je mnoho jiných priorit, jejichž řešení nesnese odkladu. Nový zákon o myslivosti z celospolečenského pohledu dnes vysokou prioritu zcela jistě nemá. Proto si myslím, že vyvolaná diskuse by neměla být ničím proti ničemu. Ministerstvo zemědělství a připomínková místa mají již „odpracováno“, protože byla připravena poměrně rozsáhlá a kvalitní novela, ze které můj návrh vychází, takže teď by odborná veřejnost měla mít prostor k vyjádření a tento můj podnět se k tomu nabízí.

 

Jaký si myslíte, že by měl být další osud vaší předlohy?

Na začátku listopadu letošního roku mi telefonoval předseda Českomoravské myslivecké jednoty Ing. Jiří Janota a nabídl mi členství v týmu, který by se měl zabývat přípravou nového zákona o myslivosti. Řekl jsem mu, že nabídku s potěšením přijímám, ale že jsem již sám připravil určitý návrh, ze kterého by se třeba dalo vycházet. Tak uvidíme. Předpokládám, že během příštího roku by mohl vzniknout širokou odbornou veřejností akceptovatelný návrh, který by měl šanci třeba posloužit jako předloha pro poslanecký návrh nového zákona o myslivosti, protože nový moderní zákon o myslivosti si myslivci zaslouží. Věřím také, že pod gescí Světa myslivosti vznikne internetová podpora jakožto platforma pro sdílení názorů.

Děkujeme za rozhovor.

Redakce

 

Uvítáme vaše připomínky a podněty, které budou ku prospěchu dobré věci. Na našem internetovém portálu www.svetmyslivosti.cz připravíme prostředí pro vaše názory. Nejzajímavější příspěvky čtenářů otiskneme ve Světě myslivosti.

Doc. JUDr. Ing. Bohumil Poláček, Ph.D., MBA, LLM bude do návrhu postupně zapracovávat věcné připomínky a návrhy, které budou přicházet od čtenářů. Proto je zapotřebí sledovat aktualizace a vyjadřovat se vždy k poslední verzi návrhu. Připomínky a návrhy můžete zasílat na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Jako jistou alternativu k současné roztříštěné právní úpravě myslivecké stráže, rybářské stráže, lesní stráže a stráže přírody navrhuje doc. JUDr. Ing. Bohumil Poláček, Ph.D., MBA, LLM, novou sjednocující normu, kde by byla problematika ochrany přírody jako celku komplexně obsažena.

Poslední změna: 25.04.2024 11:36

(2 hlasů)

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.