Přihlásit

Veterináři řešili ptačí chřipku i mor (Chebský deník)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Kvůli ptačí chřipce se v kraji utratilo minulý rok 31 632 kusů drůbeže.

Karlovarský kraj
Především ptačí chřipka i zcela nová nákaza, africký mor prasat, zaměstnaly veterináře v Karlovarském kraji v uplynulém roce. Krajská veterinární správa pro Karlovarský kraj má tak za sebou velice náročné období, které bylo ale také plné nových zkušeností.
Mimořádná situace začala už na začátku roku, kdy byl Karlovarský kraj jednou z oblastí, v nichž ptačí chřipka zasáhla i velkochovy drůbeže. Ptačí chřipku zaznamenali veterináři nejdříve u labutí a divokých kachen na řece Ohři. Přestože veterinární správa informovala chovatele o nutnosti preventivních opatření proti zavlečení nákazy do chovů, rozšíření ptačí chřipky se zabránit nepodařilo. Nákaza byla zavlečena do dvou velkochovů na Chebsku. Utratit se muselo více jak jednatřicet tisíc kusů drůbeže. Jen co se situace uklidnila, museli se krajští veterináři postavit další výzvě. Zcela nové nákaze, africkému moru prasat. Právě tato nákaza nepřímo ovlivnila činnost krajské veterinární správy. "Došlo ke zvýšení nálezů uhynulých divokých prasat. Všechny tyto kusy bylo nutné v co nejkratší době dopravit na vyšetření do asanačního podniku," informovala Mária Slepičková, ředitelka Krajské veterinární správy pro Karlovarský kraj. "V minulých letech bylo za celý rok nalezeno 2 až 5 uhynulých kusů, ale za druhé pololetí loňského roku už 57. V krátké době bylo tak nutné informovat o závažnosti nákazy myslivce i chovatele domácích prasat," uvedla Mária Slepičková. Za nalezené uhynulé kusy se nálezcům proplácelo 1000 korun. V souvislosti s nutností podpořit odlov černé zvěře Ministerstvo zemědělství zařadilo do Metodiky kontroly zdraví zvířat a nařízené vakcinace povinnost myslivců nechat každý kus ulovené černé zvěře vyšetřit na Aujeszkyho chorobu (ACH). Za odevzdaný vzorek byl myslivci vyplácen také příspěvek 1000 korun. Od října 2017 se v Karlovarském kraji tak vyšetřilo 2937 divokých prasat a celkem se za nalezené uhynulé kusy a vyšetření na ACH vyplatily 3 miliony korun.
Kromě těchto dvou nákaz v loňském roce krajská veterinární správa vydala 611 veterinárních osvědčení o obchodování se zvířaty v rámci EU. Jednalo se o jatečný skot a prasata, ale i o zájmová zvířata, hlavně psy. Z méně tradičních zvířat šlo o čtyři orly a 53 ostatních dravců vyvezených do Spojených arabských emirátů.
Veterináři provedli i 181 kontrol hospodářských i zájmových zvířat v oblasti ochrany zdraví a pohody zvířat. Každá dvacátá kontrola ukázala minimálně jedno porušení. Za to veterináři vydali čtrnáct pokut za 108 tisíc korun. Výše pokut ukazuje podle Márie Slepičkové mírné zlepšení situace v oblasti péče a zdraví zvířat v porovnání s rokem předminulým.
Co se naopak zvýšilo, byl počet podnětů od obyvatel. Ti upozorňovali na zanedbání péče o zvířata více než v roce 2016. Často se ale jednalo o plané poplachy, při kterých se oznamovatelé snažili vyřizovat si sousedské spory.
Neméně důležitou částí je dozor v oblasti hygieny výroby potravin a jejich uvádění na trh. V rámci této oblasti se uskutečnilo celkem 1018 kontrol. V 53 případech zjistili závažné nedostatky. Jednalo se o nedodržení zákonem předepsaných teplot při skladování masa a uzenin při prodeji, prodej potravin s prošlým datem použitelnosti a nedostatky v kvalitě potravin. Za tyto prohřešky uložila KVS pokuty za 420 000 korun. Na mimořádných kontrolních akcí se zaměřila veterinární správa na vaječné kauzy fipronil a dovoz masa z Brazílie. V oblasti hygieny potravin spolupracovali veterináři i s policisty a celníky.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.