Přihlásit

Evropská komise představila nový návrh na omezení olova ve střelivu pro sportovní střelce a lovce

Dne 27. února t. r. představila Evropská komise (EK) na schůzi výboru nařízení REACH (nařízení EU pro posuzování rizik, které mohou představovat chemické látky) nový návrh na změnu přílohy XVII, která omezuje používání olova ve střelivu pro lovecké a sportovní účely a v rybářských zátěžích (olůvkách). Na základě doporučení Evropské agentury pro chemické látky (ECHA) má návrh chránit před riziky pro lidské zdraví a životní prostředí.

Článek vyšel v dubnovém čísle Světa myslivosti.

Doporučeno Evropská komise představila nový návrh na omezení olova ve střelivu pro sportovní střelce a lovce Foto Jaroslav Vogeltanz

V roce 2019 Evropská komise zadala agentuře ECHA, aby vypracovala návrh na omezení používání olova ve střelivu pro lov a sportovní střelbu a v rybářských zátěžích. Následně vešlo v platnost nařízení Komise 2021/57 ze dne 15. února 2021, kterým se mění příloha XVII nařízení REACH ve vztahu k používání olověných broků v mokřadech nebo v jejich okolí. Po skončení přechodného období, tedy od 15. února 2023, tak již není dovoleno nosit olověné broky v tzv. mokřadech na celém území Evropského hospodářského prostoru.

V březnu 2023 předala agentura ECHA technická doporučení vypracovaná jejími výbory pro socioekonomickou analýzu (SEAC) a posuzování rizik (RAC) výboru REACH, aby mohl začít připravovat legislativní návrh na omezení používání a uvádění na trh střeliva obsahujícího olovo pro „venkovní střelecké aktivity“. Doporučení uvádějí, že legislativní omezení jsou odůvodněná riziky, která olovo představuje, přičemž konstatují, že do životního prostředí v EU se v důsledku těchto činností každoročně uvolní přibližně 44 000 tun olova, z toho 57 % sportovní střelbou, 32 % lovem a 11 % rybářskými aktivitami.

Návrhem nařízení REACH, jenž Evropská komise letos v únoru představila, byla zahájena rozhodující fáze legislativního procesu EU. V oblasti kulového střeliva došlo k určitým ústupkům vzhledem k nízké dostupnosti nábojů z alternativních materiálů k olovu v malých rážích a s okrajovým zápalem, avšak v případě kulových nábojů „standardních loveckých ráží“ a brokového střeliva pro lovce a sportovní střelce by mohlo dojít v poměrně krátké době k jejich úplnému zákazu.

Hlavní body návrhu nařízení REACH

– Zákaz nošení a používání brokového střeliva s obsahem olova (rovném nebo větším 1 %) při lovu po přechodné době tří let. Jeho zákaz pro sportovní střelbu ve venkovním prostředí (mimo střelnice) po přechodné době pěti let.

– Zákaz používání kulových střel s obsahem olova ráže větší než 5,6 mm při lovu po přechodné době 18 měsíců a střel ráže menší než 5,6 mm a střeliva s okrajovým zápalem po přechodném období 10 let. Zákaz jakýchkoli kulových střel s obsahem olova při venkovní sportovní střelbě po přechodné době pěti let.

– Zákaz uvádění brokového střeliva s obsahem olova na trh po přechodné době pěti let.

– Výjimka pro uvádění na trh a použití brokového střeliva s obsahem olova o průměru broků mezi 1,9 a 2,6 mm po přechodné období 15 let za podmínek:

- použití na venkovní střelnici s povolením,
- střelec je členem sportovní střelecké federace a používá střelivo poskytnuté střelnicí, která je oprávněná k jeho distribuci.

– Výjimka ze zákazu střeliva pro předovky a historické palné zbraně včetně moderních replik; střeliva s obsahem mědi a slitin mědi, pokud složka olova tvoří méně než 3 % hmotnosti; kulového střeliva pro lov tuleňů (v členských státech, které to povolí) a střeliva používaného pro sportovní střelbu při událostech v souvislosti s kulturním dědictvím.

– Stanovuje podmínky pro venkovní střelnice s povolením střelby olověnými broky ve formě nejméně dvou zvláštních opatření s účelem zachycení olova (např. zdi, náspy, sítě); sběru/sanace olověných střel v tříletých intervalech a po ukončení provozu střelnice; monitoringu pH a v případě nutnosti ošetření dopadových ploch v zájmu minimalizace úniku olova do půdy a vod; zadržování, monitoringu a v případě potřeby čištění odtoku vody (melioracemi, kanalizací, povrchové) z dopadových ploch; zákazu zemědělského využívání půdy v hranicích střelnice.

Hodnotící zpráva agentury ECHA uvádí, že pokud by současné emise olova používaného ve střelivu pro lov, sportovní střelbu a pro rybářské účely pokračovaly, do životního prostředí by se během příštích 20 let dostalo přibližně 876 000 tun olova. Navrhovaná omezení by mohla tyto emise olova snížit o přibližně 630 000 tun během 20 let po jejich zavedení. Na základě hodnocení ekonomických dopadů by celkové náklady na omezení emisí olova ve všech odvětvích mohly dosáhnout asi 12 miliard eur za dobu 20 let. Přesto by podle ECHA měly socio-ekonomické benefity tyto náklady převýšit.

EK bude v nadcházejících měsících návrh nařízení REACH projednávat s jednotlivými členskými státy EU.

Německé svazy návrh kritizují a vyzývají k praktické regulaci

Německý myslivecký svaz (DJV) vidí nové nařízení jako silné ohrožení sítě střelnic v Německu, jejíž efektivní fungování považuje za stěžejní pro trénink střelby nutné ke kvalifikovanému a šetrnému lovu zvěře a plnění úkolů, které myslivci vykonávají ve veřejném zájmu. Podle odhadů Spolkového svazu střelnic by na přestavbu každého jednotlivého zařízení bylo potřeba mezi jedním a dvěma miliony eur – při počtu asi 350 střelnic na asfaltové terče v Německu by to představovalo náklady až 700 milionů eur! Takovou finanční zátěž by podle DJV nemohly neziskové spolky, které většinou střelnice provozují, ustát. Proto DJV spolu s Německým střeleckým svazem navrhují, aby z plánovaných omezení byly vyjmuty úředně schválené střelnice, pokud splňují požadavky na zabránění zanášení olova do životního prostředí, a aby byla ustanovena delší přechodná období pro zavedení nových opatření. Zároveň by se podle svazů měla EK zasadit o rozsáhlou finanční podporu pro výzkum a testování vhodných alternativních materiálů pro brokové střelivo, nezbytnou modernizaci současné infrastruktury střelnic a finanční kompenzace za zbraně a olověnou munici, které již nebude možné používat nebo prodat.

Zpracováno podle all4shooters.com, návrhu úpravy Přílohy XVII k nařízení (EK) č. 1907/2006 Evropského parlamentu a Rady (REACH) a hodnotící zprávy ECHA k Příloze XV dokumentace navrhující omezení olova pro venkovní střelbu a rybolov z 2. 12. 2022.

Redakce

Poslední změna: 30.05.2025 23:46

(0 hlasů)

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.