Přihlásit

Bobr evropský drancuje Slovácko (Slováský deník)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Škody vznikají vlivem bobřích zátarasů, které způsobují zaplavování pozemků, a také kvůli popadaným stromům
 
Slovácko
S činností bobra evropského se v poslední době setkávají obyvatelé po celém Slovácku. Následky sice nebývají vždy katastrofální, v některých případech je však situace vážná. Vodní tvorové se již několik let vyskytují například v katastru obce Drslavice, kde s chutí sobě vlastní likvidují tamní dřevinový porost. "Problémy přetrvávají zejména kolem potoka Holomňa. Jen letmým pohledem vidíte, co všechno tam napáchali," uvedl drslavický starosta Rostislav Mihel. Situaci podle něj dlouhodobě nikdo příliš neřeší, a bobři si tak dělají, co chtějí. Dlouholeté zkušenosti s těmito živočichy mají také v Šumicích.
"Mám pocit, že jich za ty roky přibylo, protože nejde o jeden dva ohryzy, ale jsou to desítky stromů," prohlásil šumický starosta Josef Jančář, kterému se jedno ze zvířat dokonce podařilo vyfotit. "Výskyt bobra evropského můžeme potvrdit prakticky v celém povodí Moravy, tedy i na Olšavě," potvrdil slova starostů mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař. Intenzivní činnost bobra evidují na této řece například v úseku Kunovice- Hradčovice, ale i na dalších místech.
"Škody vznikají vlivem bobřích zátarasů, které způsobují zaplavování pozemků, a také kvůli popadaným stromům, které pak musíme odřezávat," doplnil.
Proč je činnost bobrů v poslední době na Slovácku tak vidět objasnil specialista na tyto hlodavce Vlastimil Kostkan z Univerzity Palackého v Olomouci. "Bobři jsou silně teritoriální, nejprve obsadili řeku Moravu, jejich potomstvo hledá nový prostor na přítocích," zdůvodnil migraci hlodavců odborník. Tato zvířata navíc vyvíjí stavební činnost právě v zimě, kdy jsou následky jejich práce nejvíce postřehnutelné. Asi největší nebezpečí, kdy mohlo dojít k ohrožení zdraví a majetku, způsobila zvířata před dvěma lety v Březolupech. "Bobr vytvářel nory v ochranné hrázi, která odděluje rybník a odtokový kanál. Hrozilo protržení hráze a zaplavení obce," popsal potíže místní starosta Petr Kukla. Obec proto dostala od krajského odboru životního prostředí a zemědělství mimořádnou výjimku, která povolovala odlov jinak velmi chráněných zvířat. "Celkem byli dle hlášení odloveni čtyři bobři.
Dva z nich myslivci zastřelili, další se podařilo odchytit do klecí," potvrdila informace tisková mluvčí krajského úřadu ve Zlíně Adéla Kousalová.
Část bobrů tak sice zmizela, mírné obavy ale stále přetrvávají. "Minimálně jeden živočich tam stále je, staví falešné nory, kterých je asi dvacet, ale hloubí i nové, situaci tak musíme bedlivě sledovat," vysvětlil starosta Březolup. S ničením stromů se potýkají i v sousední Topolné. Podle slov místostarosty obce Radka Vajdíka jsou vodní hlodavci velmi aktivní na tamějším štěrkovišti a kolem říčky Buravy.
Ve Zlínském kraji platí již od roku 2013 vyhláška krajského odboru životního prostředí, která v mimořádných případech povoluje zásah do přirozeného vývoje bobra evropského. "Ročně evidujeme jednotky takových případů, na území okresu jsme minulý rok přijali čtyři oznámení o zásahu," informovala mluvčí kraje Kousalová.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.