Přihlásit

Budou mít houbaři zákaz vstupu do lesa? (Žďárský deník)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Havlíčkobrodsko
Chodit do lesa jen ve stanovené dny? A sbírat jen určité množství hub a lesního ovoce? Zdá se vám to přitažené za vlasy? Omyl!
V Německu, Rakousku nebo Itálii už tento model funguje. Například v jižním Tyrolsku mohou lidé chodit do lesa jen ve středu nebo sobotu a domů si smějí odnést maximálně dvaapůl kilogramu hub na osobu.
"Tak to si opravdu nedovedu představit," říká Ludmila Jarošová ze Svatého Kříže. "Les mám přímo za domem a na houby chodím ráda. Myslím, že Češi jsou národem houbařů, těžko by se takovému nařízení podřizovali. Asi by ho dost často porušovali."

Slušní lidé ano
Pro změnu špetku pochopení pro vlastníky lesů vyjádřila Martina Mičková z Havlíčkova Brodu.
"Lidi, kteří se k lesu chovají macešsky a škodí mu, tak ty bych tam rozhodně nepouštěla. Asi by nějaké omezení nebo kontrola měly existovat. Proč by ale slušní houbaři do lesa nemohli, tak to fakt nevím." Stávající lesní zákon je na straně slušných návštěvníků lesa.
"Zaručuje jim zcela volný pohyb. Výjimkou jsou různé oplocenky, školky, obory, chráněná území a podobně," potvrzuje mluvčí ministerstva zemědělství Ondřej Veselý. "Novelu lesního zákona prozatím nikdo nechystá. To ale neznamená, že neexistují zájmová sdružení, která o změnu usilují. Příkladem budiž Slovensko, kde byl novelou upraven pohyb cykloturistů v Tatrách," dodal.
Člen zemědělského výboru sněmovny Petr Zgarba připustil, že lobbistická uskupení, která budou o omezení vstupu lidí do lesů usilovat, jsou.
"Mezi ty kultivované a racionální patří například Sdružení obecních a soukromých vlastníků lesů, k nekultivovaným řadím extremistická hnutí ochránců přírody."
Šedesát procent lesů patří u nás státu. "Někteří hejtmani ale usilují o to, aby byly lesy převedeny na kraje. Pokud by k tomu došlo, tlak na novelizaci lesního zákona by jistě přišel. A ostatní vlastníci lesů by se přidali," dodal Zgarba.

Mykolog je proti
Havlíčkobrodský mykolog Jiří Pejchal vznesl v souvislosti s možným omezením pohybu lidí po lesích pochybnost. "Kdo a jak by plnění případného nařízení tohoto druhu kontroloval?" ptá se mykolog.
"Policie má dost svých starostí a příslušníci lesní stráže také nemohou být všude. Rozumím tomu, že vzácné druhy hub je nutné chránit. Ato i před samotnými houbaři. Na Vysočině ale takové lokality zatím nemáme. Nejbližší jsou u Chýnova na Táborsku. Nevím, ale nápad omezit pohyb lidí v lese se mi nezdá dobrý," zakončil. Vlastníci lesů by ale výše uvedený jihotyrolský model rozhodně přivítali.
"Rozdíl mezi lesy ve vlastnictví státu a lesy v soukromých rukách Češi ještě stále výrazněji nevnímají. Stále jsou přesvědčeni, že lesy patří všem," konstatuje ředitel Lesního družstva obcí Přibyslav Jiří Svoboda. "Samozřejmě to neplatí obecně, ale většinou jsou lidé v lesích neuvěřitelně hluční. Na cestách po nich zůstávají odpadky. Kvůli houbám často lezou přes oplocenky a ničí je. Cyklisté mnohdy nejezdí po lesních cestách, ale přímo v lese. Výjimkou nejsou ani pejskaři, kteří v lesích nechávají volně pobíhat psy. Je toho hodně, co mohou vlastníci lesů návštěvníkům vytýkat. A nejen oni, ale i myslivci. Zvěř je v našich lesích systematicky rušena, je stresována, a to se pak podepisuje na jejím zdravotním stavu." Omezení pohybu lidí po lese by jednoznačně přivítal i správce vlastníka lesů u Žďírce nad Doubravou Karel Gregor. "Jsem pro! Všemi deseti. Mám s lidmi jen ty nejhorší zkušenosti. Zejména pak s řidiči čtyřkolek. Ale to už je zase jiný příběh."

Houbařský prim
Češi každoročně v lesích nasbírají kolem pětadvaceti tisíc tun hub, více než devět tisíc tun malin a téměř dva tisíce tun borůvek.
V Evropě prakticky nemají v této oblasti konkurenci.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.