Přihlásit

Varování o chorobě v lese je jen preventivní (Rakovnický deník)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Rakovnicko
Na stromech vedle cesty z nádraží v Lužné u Rakovníka do Krušovic jsou cedule s varováním o výskytu Aujeszkyho choroby. Lidé ale nemusí mít strach. Jedná se prý o preventivní varování. Myslivci však doporučují, aby veřejnost měla v lesích své psy raději na vodítku. Cedule s varováním upozorňují na možný výskyt tohoto onemocnění v lese. Varování tam umístila společnost, která má honitbu pronajatou od Lesů České republiky.
"Nákaza nebyla nikde na Rakovnicku prokázána. Jde pouze o informaci s preventivním charakterem," uvedl předseda Okresního mysliveckého spolku v Rakovníku Pavel Pýcha.
Loni v listopadu a prosinci tam byl stejně jako jinde v Česku odstřel černé zvěře. Při něm se testovala krev divokých prasat i na Aujeszkyho chorobu. "Vše je nyní ve fázi vyhodnocování a zatím není potvrzen jediný výskyt protilátek na tuto nemoc na Rakovnicku," doplnil Pýcha. Po vyhodnocení vzorků, umístí Státní veterinární správa výsledky na svůj web.
Přirozeným hostitelem Aujezskyho choroby je prase domácí nebo divoké. Z nich se pak nákaza přenáší na další domácí i volně žijící zvířata, například na skot, psy, kočky, králíky nebo myši a potkany. Člověk se ale nakazit nemůže.
Nemoc se nepřenáší vzduchem, ale pouze kontaktem. Nejvíce ohroženi jsou tedy psi. "Pokud se pes nakazí, vždy do několika dnů zemře," řekl Pýcha.
Onemocnění se projevuje příznaky postižení nervového systému a dýchacího traktu. Zvěř postihuje svědění, které se postupně stává nesnesitelným. Intenzivní drbání a škrábání vede k poranění různého rozsahu. Někdy bývá označováno jako "ďábelské svědění".
"Už roku 2011 bylo rozhodnuto o monitoringu divokých prasat. Pro to byly využity vzorky, které se odebírají od ulovených divokých prasat pro vyšetření na klasický mor prasat. Monitoring byl ukončen v roce 2013," stojí na webových stránkách České veterinární správy.
Nejvíce jsou ohroženi právě psi, protože se při pobytu v lese lehce dostanou do kontaktu například se slinami nebo výkaly divokých prasat. Vakcína proti této nákaze zatím neexistuje. Proto je jedinou prevencí zamezení volného pohybu domácích zvířat v lese. To však neplatí pro myslivce, kteří potřebují, aby při naháňkách byli jejich psi ve volném pohybu. Podle nich je tak jedinou prevencí vyvinutí účinné vakcinace.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.