Přihlásit

U silnic budou pachové stopy šelem (Mladá fronta DNES)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

České Budějovice
Na 110 tisíc korun přišlo majitele mercedesu noční setkání s divočákem na silnici mezi Novou Včelnicí a Jindřichovým Hradcem. Do statistiky zářijových srážek aut se zvěří na jihu Čech tak přibyla devátá nehoda. Od počátku roku jich policisté evidují 65.
"Už tento týden začneme na některých silnicích nižších tříd zkoušet pachové ohradníky. Měly by zabránit tomu, aby zvěř přecházela frekventovanější cesty," říká jednatel budějovického okresního mysliveckého spolku Pavel Pletka.
Právě přibývající počet srážek vozů se zvěří přiměl jihočeské myslivce vyzkoušet novinku, která je údajně velmi účinná. "Kolem silnic se natlučou kůlky, nastříká se na ně speciální pěna napodobující pach šelmy - medvěda nebo rysa - a to by mělo zvěř zastavit," líčí Pletka.
Pach vydrží až měsíc. To by však myslivcům postačilo. Podle Pletky je důvodem současného nárůstu počtu střetů se zvěří fakt, že se teď dříve stmívá, a když vychází zvěř z lesa na pastvu, je frekvence silničního provozu ještě poměrně vysoká. V zimě se zvěř soustřeďuje u krmelců v lese.
Pachový ohradník ale nemusí být jedinou ochranou před srážkou. "Kamarád si dovezl z Německa speciální píšťalku, která se montuje na přední část vozu. Vydává zvuk o vysoké frekvenci, který zvěř slyší, a vyplaší ji to," upřesňuje jednatel mysliveckého spolku.
Sám Pletka jezdívá dost často po málo frekventovaných silnicích s lesními úseky a ani on se několika srážkám se zvěří nevyhnul. "Naposledy mě to stálo dvacet tisíc korun za přední reflektor a masku," doplňuje. Tvrdí, že sražené zvěře na silnicích je určitě víc, než kolik uvádějí policejní statistiky. Řidiči totiž většinou policii volají jen tehdy, pokud došlo k větší škodě. "Většinou mrtvé zvíře naloží do kufru auta a to pak skončí doma na pekáči," myslí si Pletka.
Jednatel však hned upozorňuje na fakt, že takový řidič se dopouští trestného činu pytláctví. V případě prokázání viny mu za to hrozí odnětí svobody až na dva roky nebo peněžitý trest. A pochopitelně propadnutí věci, tedy mrtvé zvěře. "Každá ulovená i sražená zvěř musí být okamžitě označena na zadním běhu speciální žlutou značkou s číslem, která po zacvaknutí už nejde bez poškození odstranit," upřesňuje Pletka.
Evidované značky má k dispozici myslivecký hospodář, který musí zvíře "okroužkovat" žlutou značkou a také vyplnit na místě lístek o původu zvěřiny.
Univerzální rada, jak se vyhnout srážce auta se zvěří, podle Pletky neexistuje. "Někdy srnčí stojí v zarostlé stoce na kraji silnice, a když ho oslníte dálkovými světly, máte ho jediným skokem na kapotě. Radím jezdit večer hodně obezřetně," tvrdí Pletka. A připomíná, že značka se symbolem zvěře opravdu není u silnice jen na okrasu.

* Když srazíte zvěř...
Rozhodně ji nenakládejte do auta.
Pokud vás zastaví policie a mrtvé zvíře není označené speciální žlutou značkou s číslem, jste považováni za pytláka.
Při srážce zavolejte policii, která má čísla na myslivecké hospodáře. Ti vám vystaví potvrzení, abyste mohli náhradu škody uplatňovat u pojišťovny.
A pozor: zraněná zvěř útočí!

 

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.