Přihlásit

Obrana proti srážkám se zvěří? Zpomalte, radí odborníci (Pražský deník)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Nehody způsobené střetem s divokou zvěří se nevyhýbají ani Praze. Loni se jich na území metropole staly téměř dvě stovky.

Praha
Silnice vedoucí skrz les nebo podél zemědělských pozemků. To jsou místa, kde se velmi snadno řidič může setkat s obyvateli české divoké přírody. Výjimku netvoří ani metropole. V loňském roce na jejím území došlo ke 174 nehodám.
Je to druhý nejlepší výsledek z celé republiky, právě v tom ale může být jeho nebezpečí.
"Lidé se domnívají, že v Praze zvěř nežije, proto často ani nepředpokládají možné riziko střetu," okomentovala mluvčí Lesů hlavního města Prahy Petra Fišerová. Právě proto tak řidiči mohou lehce podcenit situaci.
O tom, že situace v metropoli není zase tak růžová, svědčí i policejní čísla. V roce 2015 totiž napočítali 56 nehod, loni už jejich počet stoupl více než trojnásobně.
Podle lesů hlavního města se však množství střetů v průběhu let příliš nemění.
"Naopak každý rok je časové rozložení zásahů odlišné," vysvětlila Fišerová s tím, že pražské lesy evidují pouze ty případy, kdy bylo zraněné zvíře dovezené do jejich záchranné stanice. "Domníváme se, že my zachytíme přibližně třetinu případů," dodala mluvčí.
Z informací lesů hlavního města vyplývá, že nejčastěji v metropoli dochází ke střetům se srnčí zvěří a s divokými prasaty. V blízkosti Thomayerovy nemocnice pak s muflony a na jihu metropole zase s daňky. "Rizikové jsou například lokality Břežanské údolí, ulice Vídeňská, U Kunratického lesa, Horoměřická či Českobrodská," vyjmenovala Fišerová.
Podle policejních statistik se v loňském roce odehrálo v Praze nejvíce nehod v dubnu, a to 32, nejméně - tedy šest - se jich stalo v únoru.

STŘEDNÍ ČECHY MAJÍ SMUTNÉ PRVENSTVÍ
Na prvním místě ve smutné statistice nehod způsobených střetem se zvěří stojí Středočeský kraj. Na jeho území totiž loni došlo k výrazně nejvíce nehodám. Vozidla se tu se zvěří střetla v 2268 případech, o rok dříve to bylo o necelých dvě stě případů méně. Za negativní skóre podle myslivců nejspíš může vysoká intenzita dopravy v kraji. Nejčastěji řidiči narazili na zvěř v květnu, nejméně případů pak policisté zaznamenali v únoru.
Ve Středočeském kraji se můžou řidiči střetnout zejména s černou a srnčí zvěří, v menší míře pak s dančí či jelení. "Pro myslivce není problémem jen ztráta zvěřiny, zároveň je totiž výrazně narušena snaha o cílevědomý chov zvěře," vysvětlil myslivec Jan Kašpar. V soudobé krajině je totiž hospodaření se zvěří jediným prostředkem k dosažení stabilních a vyvážených populací. Lesní obyvatelé totiž už nemají přirozeného nepřítele.
Problémy se zvěří na komunikacích jsou podle myslivců také vyvolané zvyšující se hustotou automobilového provozu.
"Zároveň je to způsobeno změnami ve struktuře krajiny, která neumožňuje zvěři bezpečně přejít komunikaci," uvedl Kašpar.
Jediným vždy fungujícím opatřením tak zůstává zvýšená obezřetnost řidičů zejména v rizikových oblastech. "Můžu doporučit výrazné snížení rychlosti v lesních úsecích, a to zejména v noci," dodal myslivec.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.