České sokolnictví kandiduje na zařazení na seznam UNESCO (ceskenoviny.cz)
- Napsal Bavor
- Kategorie: Zpravy z oboru myslivost
České sokolnictví by se v blízké budoucnosti mohlo zařadit na prestižní seznam světového nehmotného dědictví UNESCO. Na schůzi zemědělského sněmovního výboru dne 17. února to řekl jeho předseda Jiří Papež (ODS).
Jednou z podmínek pro tento krok je podle Papeže pravidelná finanční podpora sokolnictví ze strany státu. Tu by podle návrhu výboru sokolníkům mělo do budoucna poskytovat ministerstvo zemědělství.
Podle Papeže by stát mohl sokolníky podpořit ročně částkou v řádu desítek až stovek tisíc korun. Prostředky by pocházely z peněz pro Českomoravskou mysliveckou jednotu. Klub sokolníků při ČMMJ je se 450 členy podle webových stránek organizace jednou z největších sokolnických organizací na světě.
Na seznamu nehmotného dědictví již figurují desítky jevů z celého světa. Českou republiku zastupuje pouze tanec mladíků odvedených na vojnu nazývaný slovácký verbuňk. Slovenským zástupcem je hudební nástroj fujara. Dalšími českými kandidáty o zařazení na listinu jsou tradiční masopustní masky z Hlinecka a jízdy králů na Slovácku. Všechny tyto památky od loňska figurují na tuzemském seznamu nemateriálních statků tradiční a lidové kultury.
Jak řekl ČTK mluvčí ministerstva kultury Jan Cieslar, o zařazení českého sokolnictví na seznam by se mělo rozhodnout v polovině roku 2011. Na seznamu podle Cieslara již figuruje například sokolnictví arabské.
Sokolnictví vzniklo před několika tisíci lety v Asii, největšího rozkvětu dosáhlo ve středověku. Tehdy zaznamenala nejvýraznější rozmach i domácí tradice sokolnictví, jejíž počátky spadají do doby Velkomoravské říše. Zájem o tento způsob lovu začal upadat po vynalezení palných zbraní.