Přihlásit

Na Šumavě se opět usidlují páry orlů (Českobudějovický deník)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Dříve na Šumavě hnízdil orel křiklavý (Aquila pomarina), jehož poslední hnízdění byla prokázána v jižní části Šumavy v 70. a 80. letech minulého století.
V 90. letech tento druh na Šumavě pravděpodobně nehnízdil, existují jenom občasná pozorování.
V současné době se informace o pozorování orlů křiklavých z oblasti vojenského prostoru Boletice množí. Zprávy o možném hnízdění z posledních let jsou nepotvrzené a nebyly dosud doloženy.
Novým druhem orla obývajícím Šumavu je od roku 2007 orel mořský (Haliaeetus albicilla). Tento největší evropský orel s rozpětím křídel až 2,5 m, živící se převážně rybami, byl na Šumavě pozorován již počátkem 90. let minulého století.
"Jeho zahnízdění v okolí vodního díla Lipno je důsledek zvyšování populace a šíření tohoto druhu," říká ornitolog Správy Národního parku Šumava Tomáš Lorenc.
Od roku 2003 je pravidelně pozorován v oblasti Lipna s potvrzeným úspěšným hnízděním v roce 2007. Do letošního roku jsou potvrzena tři úspěšná hnízdění tohoto dravce. Z důvodů ochrany není hnízdo blížeji lokalizováno, protože i v dnešní době je tento kriticky ohrožený dravec pronásledován.
Nebezpečí představují hlavně otrávené návnady v podobě mrtvých zvířat, která jsou předkládána na místech, kde se orli převážně v zimním období přiživují, nebo ilegální odstřel. Na Šumavě zatím tento problém zjištěn nebyl, ovšem v jiných oblastech České republiky dosud přetrvává. Dalším druhem orla, kterého je možné občas spatřit na Šumavě stejně jako jinde po území ČR, je orel skalní (Aquila chrysaetos).
Poslední zprávy o hnízdění orla skalního v ČR pocházejí z 19. století z Krkonoš a Moravskoslezských Beskyd. Nyní jsou pozorovanými jedinci mladí ptáci, kteří se potulují z hnízdních oblastí na poměrně velké vzdálenosti.
"Asi tříletý pták byl pozorován v roce 2007 v okolí Stožecka po dobu zhruba 2 měsíců. Další mladý jedinec, 2 až 3letý byl pozorován počátkem září tohoto roku v okolí Hartmanic, po dobu asi 14 dnů. Tato pozorování nejsou výjimečná, ovšem přinášejí neobvyklý zážitek," dodává Tomáš Lorenc.


 

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.