Přihlásit

Střetů aut se zvěří ubude. Pomůžou pachové ohradníky (MF Dnes)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Střety aut se zvěří způsobí v kraji ročně stovky dopravních nehod. Zvěř při nich obvykle zahyne. Myslivci ve spolupráci s krajskou správou silnic proto budou kolem cest instalovat takzvané pachové ohradníky, které mají střetům zamezit.

FRÝDEK-MÍSTEK O zhruba čtyři sta kusů srnčí zvěře přijdou ročně myslivci ve Frýdku-Místku. Dvě třetiny zvířat přitom zahyne po střetu s auty. Pro myslivce to představuje ztrátu zhruba půl milionu korun. „Jedná se ale jen o nalezenou zvěř, u níž jsme zjistili, že ji přejelo auto. Hodně je dalších kusů, které po střetu utečou a pak uhynou. Nikdo je však již nenajde. Nebo druhý případ - po srážce je zvěř odvezena a myslivci se to ani nedozví,” říká předseda Okresního mysliveckého spolku ve Frýdku- Místku Martin Hlaváč.

Skutečná škoda je tak daleko vyšší, a to i z jiného důvodu. „Je to jen škoda na zvěřině, která se dá vyčíslit. Čísla už nezahrnují chovatelskou hodnotu. Když přijdeme o mladou srnu, která by mohla ještě třeba čtyři roky klást mladé, tak je to velká ztráta,” potvrzuje předseda Okresní myslivecké rady v Karviné Václav Přeček.

Nemalé škody vznikají při střetech se zvěří i řidičům automobilů a výjimkou není ani to, že důsledkem takové nehody zemře člověk. Proto nyní nejen myslivci vítají rozhodnutí, které učinili radní Moravskoslezského kraje. Vyčlenili totiž 120 tisíc korun na takzvané pachové ohradníky. Díky nim prý střetů se zvěří podstatně ubude. „Na stromy nebo samostatné dřevěné tyče podél vytipovaných silnic II. a III. třídy, které jsou ve vlastnictví kraje se nastříká pěnová hmota, do níž se vstřikne látka s pachem predátora,” vysvětluje postup ředitel Správy silnic Moravskoslezského kraje Tomáš Böhm.

Pachový ohradník údajně zvíře odpudí natolik, že se k místu ani nepřiblíží. „Ohradníky už používají například v Čechách. Snížil se tam úhyn zvěře na cestách víc jak o osmdesát procent,” říká Václav Přeček a dodává: „Pachová látka působí na 25 až 40 metrů. Když ji zvíře ucítí, místu se vyhne.”

Ohradníky se kolem silnic objeví v listopadu

Správa silnic už společně s myslivci vytipovala místa, kde ohradníky použije. Půjde o úseky na Karvinsku, Opavsku, Frýdecko-Místecku a Bruntálsku, kde dochází k nejčastějším střetům se zvěří. „Látka se bude rozmisťovat po osmi až deseti metrech a plánujeme, že se osadí kolem 40 až 50 kilometrů,” říká Böhm.

Upozorňuje, že ohradníky se vytvoří jen v místech, kde zvěř může nepředvídatelně vběhnout do silnice. „Půjde tedy o lesní úseky nebo nepřehledné zatáčky. Není to ale tak, že by se zvěři tímto zamezilo migrovat. Budou se osazovat jen určité části komunikace,” vysvětluje Böhm.

S rozmísťováním ohradníků by se podle něj mohlo začít v listopadu. Jednou za dva až tři měsíce pak bude nutné pachové látky aplikovat znovu. „Po roce nám myslivecké spolky předají informace, které pak předložíme do rady kraje. Vyhodnotí se tedy, nakolik toto opatření bylo účinné,” uzavírá Böhm.

FAKTA Nebezpečné úseky

Mezi úseky, kde hrozí nejčastěji střet se zvěří, patří například: Silnice III/47210 mezi Havířovem a Orlovou v 3. až 4. kilometru Silnice II/469 mezi Hlučínem a Děhylovem na 5. až 6. kilometru Silnice II/648 v úseku Dobrá od mostu přes dálnici směr Vojkovice Silnice III/0452 mezi Bruntálem a Obornou ve zhruba kilometrovém úseku.

 



Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.