Přihlásit

Američané k nám jezdí lovit bažanty, Rusové jeleny (Mladá fronta DNES)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Středočeský kraj chce podporovat cílenou turistiku. Začal proto propagovat komerční lov ve středočeských oborách. Je to jedna z mála věcí, kde může uspět před Prahou.

STŘEDNÍ ČECHY
Chcete si zastřílet na kachny? Neváhejte a přijeďte do středních Čech! Středočeský kraj konečně nalezl skulinu na trhu, kdy v souboji o příliv turistů může trumfnout i Prahu.
Ve středočeských hotelích a informačních centrech začal propagovat mysliveckou turistiku. Vytiskl informační brožury, které upozorňují na více než 800 mysliveckých honiteb v regionu. Chce nalákat zahraniční turisty, ale i Čechy, kteří projevují o komerční lov čím dál větší zájem.
Loni přijelo do středních Čech za myslivostí podle odhadů kraje kolem 20 tisíc turistů. "Rakušany a Němce nejvíc táhne lov kachen a bažantů, také Američané rádi loví bažanty. Trofejová zvěř, tedy mufloni, jeleni a další druhy vysoké, zajímá lidi z rusky mluvících zemí a Čechy," uvedl náměstek primátora Marcel Chládek, který zodpovídá za regionální rozvoj.

Za jelena zaplatíte i 600 tisíc korun
Ve hře je klientela, která rozhodně není chudá. V lánské oboře, nejprestižnější v Česku a nejstarší v Evropě, lovci platí za zastřelení jelena od 70 tisíc do 600 tisíc korun. "Sezona začne od 16. května, kdy se začne střílet srnec, ale zatím moc lidé nejezdí. Takže ta pravá sezona vypukne na konci srpna, respektive v září, kdy se střílí mufloni, daňci, jeleni," uvedl Jiří Janda, ředitel Lesní správy Lány.
Do lánské obory přijelo loni přibližně 150 lovců. Tradičně z Německa a Rakouska, přibyli Češi, Slováci a Rusové. Většinou jde o stálou klientelu, která se tam každou sezonu vrací. Jen několik z nich může přespat v lovecké chatě, kterou jim lesní správa nabízí. Zbytek musí hledat ubytování jinde. A o to právě jde. Středočeský kraj už nechce jen přihlížet tomu, jak turisté cestují do Česka, aby si mohli zastřílet v některé z obor ve středních Čechách, ale peníze za ubytování a stravování nechají mimo kraj.
Lovci představují zajímavou klientelu, o kterou stojí za to bojovat. Jsou movití, přijíždějí často ve větších skupinách a není to na jednu noc. Většinou stráví v Česku prodloužený víkend. A nebojí se utrácet. Kde? Většinou v Praze.
"Je to různé, ale ti bohatší většinou přespávají v Praze, což mě docela překvapuje, že chtějí dojíždět, někdy začínáme už v šest hodin ráno," podotýká ředitel lánské lesní správy Janda. Jen menší část, většinou střední vrstva, se ubytovává v penzionech v okolí Lán.
Jiná je zkušenost pětihvězdičkového hotelu S. E. N. v Senohrabech. Tam jezdí už deset let několik sedmi- až osmičlenných skupin, aby si mohly zastřílet na živou zvěř.
"Jsou to výborní klienti. Němci, Rakušané, sem tam někdo ze Švýcarska a Anglie, i manželské páry. Vracejí se sice z honiteb promrzlí a zkřehlí, ale o to raději si dají večeři, jdou do bazénu nebo fitness," prohlásil generální ředitel hotelu Bohumil Šerák. Tihle hoteloví hosté si do Prahy jen odskočí na výlet a zase se vracejí.
I to chce hejtmanství změnit. "Chceme turistům ukázat, že Středočeský kraj je víc než hrady a zámky. A navést je do středočeských památek," dodal Chládek.
Brožura proto upozorňuje na deset oblíbených turistických cílů v regionu.
Ne náhodou. Ve Středočeském kraji bylo loni vydáno 30 tisíc povolenek k lovu, a to včetně myslivců. Podle Chládka by to šlo navýšit ještě o dalších 20 procent.

Menšinový názor: nechte zvířata žít
Novým trendem je, že se zvýšil počet Čechů, které láká odstřel zvěře. A naučili se být v hotelích a restauracích štědřejší než cizinci.
Podle některých odborníků myslivecká sdružení či nájemci honitby vydávají tolik povolenek i proto, aby měli z čeho platit škody, jež zvěř napáchá.
Ta sice škodila na polích i v minulosti, ale ta před rokem 1989 patřila místním JZD, která to příliš neřešila. Pole teď vlastní často soukromí majitelé, kteří chtějí škody uhratit.
I mezi myslivci zaznívají hlasy, že trh je pro lovce příliš otevřený.
"Určitě to není správné zvát lovce z ciziny na odstřel naší zvěře. Je to jenom kvůli penězům, tržní ekonomika vládne všude, tak už i v myslivosti," řekl myslivec z Mělnicka, který nechtěl uvést jméno, aby nezhoršoval mediální obraz českých myslivců.

***
FAKTA
Kde lze lovit
Ve Středočeském kraji je 817 honiteb a 30 obor. Většina z nich umožňuje komerční lov. Ve středních Čechách lze lovit bažanty a zajíce, ale i srnce, jeleny, muflony, černou zvěř, zejména na Kolínsku a Nymbursku daňky. Lov probíhá s průvodcem, lovec musí mít lovecký lístek a povolenku k lovu od příslušné honitby.
Co lze lovit v oborách
Žehušická obora (jelen, daněk), obora Žleby (jelen), Žehrov (daněk, muflon), Louže (divočák), Mníšek II (jelenec běloocasý), Vlková (daněk, muflon, sika), Jíloviště (daněk, muflon), Dolní Lhota (jelen, daněk)
Zdroj: Středočeský kraj

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.