Přihlásit

Jeskyňář spatřil na Turoldu rysa (brno.iDNES.cz)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Slavná jeskyně na Turoldu u Mikulova se možná může pyšnit vzácným nájemníkem. Jeskyňáři tady totiž na okamžik zahlédli ohroženého rysa ostrovida. Chráněné zvíře se mělo usadit ve stěně nad vchodem do jeskyně.

Ochránci přírody o tom však mají pochybnosti. Zvíře spatřil jeskyňář Jaroslav Rakušan v průrvě kamenné zdi. Šelmu vyplašil při jedné ze svých výprav do jeskyně. "Zahlédl jsem ji opravdu jen na chviličku, ale sázel bych na to, že jde o rysa," říká dlouholetý jeskyňář.

"Na kočku to bylo příliš velké zvíře. Mělo krátký ocas a štětinky na uších," popisuje Rakušan setkání se skvrnitou šelmou.

O tom, že si udělala příbytek v přírodní rezervaci na okraji Mikulova, podle něho svědčí i další důkazy. V Liščí díře - jedné z podzemních prostor - našli jeskyňáři trus neznámého zvířete.

"Většinou se tu objevuje trus kun, tentokrát to ale byl trus mnohem většího zvířete, navíc velmi pronikavě zapáchal," popisuje Jaroslav Rakušan. Ten míní, že šelma si tak označkovala své teritorium. Od té doby totiž do jeskyně nevstoupily jindy zvědavé kuny. Štiplavý kočičí zápach

Jeskyňáři proto přivolali na pomoc pracovníky Správy Chráněné krajinné oblasti Pálava, pod jejichž patronát patří i rezervace Turold. Ti sesbírali vzorky trusu a vše zadokumentovali. Existencí rysa si ovšem nejsou jisti.

Tu zatím může dosvědčit právě jen Jaroslav Rakušan. "Popsal nicméně rysa poměrně přesně jako skvrnitou kočku se štětinkami na uších a krátkým ocasem. V jeskyni navíc byl cítit zvláštní štiplavý zápach jako z kočičího trusu. Nic podobného tady nikdy cítit nebylo," poznamenal vedoucí Správy CHKO Pálava Jiří Matuška. Odborníci o rysovi pochybují

Zoolog Pavel Dedek nicméně o objevu vzácného zvířete velmi pochybuje. "Fotografie trusu, který jsme v jeskyni našli, jsme poslali odborníkům. A těm snímky trus rysa nepřipomínaly. Osobně myslím, že to bude planý poplach," je skeptický.

Přirozenou cestou se podle něho rys do Mikulova dostat nemohl. Na druhou stranu nevylučuje, že by šelma mohla utéct někomu, kdo ji choval načerno.

"Jeskyňářům jsme doporučili, aby nám dali vědět, pokud rysa znovu zpozorují nebo najdou něco, co by mohlo o jeho přítomnosti svědčit. Například něco roztrhaného v okolí jeskyně. Zatím se ale neozvali," poznamenal Dedek.

Jeskyně na Turoldu už přitom jednoho vzácného obyvatele má. Je totiž největším zimovištěm ohroženého "netopýra" vrápence malého na jižní Moravě. Návštěvníci jeskyně, která v květnu zahajuje pravidelný provoz pro turisty, se ale nemusí případného setkání se šelmou bát.

"Rys byl viděný v horních patrech nad jeskyní. Nikoliv tam, kudy chodí návštěvníci. Lidé určitě nemusí mít strach, že se při vstupu do jeskyně potkají s rysem. Navíc by byl určitě vyplašenější než oni," míní vedoucí provozu jeskyně Jiří Kolařík.


Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.