Přihlásit

Liška odnesla chovateli 250 kusů drůbeže (Horizont)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Rezavé šelmy loupí po celém Jablunkovsku

MOSTY U JABLUNKOVA, JABLUNKOVSKO
O dvě stě padesát kusů drůbeže přišel po návštěvě lišky chovatel z Mostů u Jablunkova. Něco poodnášela pro potomky, zbytek pouze zakousla. Šokující počet překvapil i odborníky.

Takový případ tady dlouho nikdo nepamatuje. Muž však není sám, koho čekala na dvoře spoušť. Podobné zprávy, i když se nejedná o tak velké ztráty, přicházejí ze všech koutů Jablunkovska. Myslivci tvrdí, že za řádění rezavých šelem může skutečnost, že právě odchovávají mladé a učí je lovit. Takže zatímco se lidé báli, že je o odchovy připraví ptačí chřipka, všechno je jinak.
"Co na to říct? Z finančního hlediska jsem přišel odhadem o dvacet tisíc korun. To nepočítám hodiny a hodiny času, práce, a navíc je chov zajímavých plemen můj koníček, takže je to člověku líto. Mám dvojitý plot, a přesto nepomohl. Pátral jsem a našel místo, kde mají lišky noru. Kousek za obchvatem mezi betonovými panely. Všude se tam povalovaly kroužky, některé ještě na nohách drůbeže, tedy na jediných částech těla, které z nich zbyly," říká Jakub Czepiec.
Dodává, že případ hned hlásil místnímu mysliveckému sdružení. Tři už myslivci zastřelili, jednu šelmu našel uhynulou sám, odhadem jich tam žije šest až sedm. "Pár dní nato k nám zase nějaká zamířila. Nespal jsem a vyplašil ji. Lišky se rády vrací na místo činu," zmíní ještě Czepiec.

Klidně se prokousala podlahou
Vychytralý a lstivý jako liška se neříká jen tak. Na vlastní kůži si pravdivost rčení vyzkoušel chovatel z Milíkova. Na noc zavíral dvacet brojlerů do kotce. Ještě před pořízením drůbeže opravil a zpevnil podlahu. Proto se nestačil divit, když ráno na ní našel ležet šest zakousnutých opeřenců a zbytek byl pryč. Chytrá šelma zřejmě už pár nocí před tím pilně pracovala zuby zespodu na dřevěných trámech, až byl otvor dostatečný pro zásobení se potravou.
Další zprávy o loupežných liščích přepadeních přicházejí z mostecké části Šance. Tam je údajně okradených chovatelů více. I starostka Dolní Lomné Renata Pavlinová zrovna řešila s jablunkovským městským úřadem, aby jí pomohl převést jeden pozemek na honební. Liška tam vyvedla sedm mladých a vysbírávala v okolí slepice. "Než jsme ale vyřídili možný odstřel, liščí rodina se odstěhovala," podotkla Pavlinová.
Lidé radí, že drůbež před liškou uchrání jedině pes na zahradě nebo kozy. A pak také bytelný kurník, nejlépe zděný, popřípadě pojištění chovu. Bedřich Hudzieczek z odboru životního prostředí a zemědělství třinecké radnice uvádí, že o tak velké zlodějině, jakou napáchala liška v Mostech, dlouho neslyšel a dává k dobru jednu možnost, jak redukovat lišky.
Je to však řešení vhodné spíše pro velkochovy drůbeže, ale může se hodit i do soustředěné zástavby, kde je více chovatelů. "Podle zákona o myslivosti může vlastník nehonebního pozemku, což je každý pevně oplocený pozemek, požádat místně příslušný orgán státní správy myslivosti o povolení lovu na nehonebních pozemcích. Po dohodě s uživateli příslušné honitby si na svém pozemku nechá umístit umělou noru, kterou mu myslivci budou chodit pravidelně kontrolovat. Samozřejmě je nutná dobrá vůle z obou stran, protože orgán státní správy myslivosti to uživatelům nemůže nařídit, pouze to umožní," poznamená Hudzieczek s dodatkem: "Lovu zdar."

Stavy jsou už roky stejné
Jak Hudzieczek, tak Jaroslav Ježowicz z odboru životního prostředí a zemědělství jablunkovského městského úřadu ale svorně tvrdí, že obecně lišek v regionu nepřibývá. Liška je brána jako škodná, která se loví celoročně. "Myslivci si to hlídají, protože i jim snižuje stavy drobné zvěře. Na pořízení umělých nor jsou dokonce dotace. Důležité je potom ty nory pravidelně hlídat, aby se v nich zvíře netrápilo. Bohužel, na odškodnění od státu má chovatel nárok jedině tehdy, když mu hospodářská zvířata zabije chráněná šelma a myslivecká sdružení kompenzují pouze ztráty na polních plodinách," řekl Hudzieczek.
Třeba na Jablunkovsku ve 14 honitbách napočítali myslivci v posledních třech letech od 180 do 190 lišek. "Za patnáct let, co jsem na úřadě, je toto číslo plus minus stejné," zmíní Ježowicz. Na Třinecku v patnácti honitbách ulovili vloni 250 lišek z 363 kusů.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.