Přihlásit

Myslivci jsou bezradní, pytláky může zastavit až novela zákona (Slovácký deník)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Riskovat se jim zatím vyplatí, prokázat trestný čin je totiž prakticky nemožné

Slovácko
Jako na smilování čekají myslivci a správci lesních revírů na Slovácku na připravovanou novelu trestního zákoníku, která by měla více postihovat pytláctví. Podle současné zákonné normy, která platí od 1. ledna loňského roku, je totiž pytláctví trestným činem pouze tehdy, prokáže-li se, že pytlák způsobil škodu větší než pět tisíc korun. Jinak jde pouze o přestupek. Atoho pytláci zneužívají.
V připravované novele je podle Stanislava Křenka ze státní správy myslivosti a rybářství Městského úřadu Uherské Hradiště navržena důležitá formulace vztahující se ne k ulovení jako dosud, ale k lovení. "To znamená, že postižitelné budou všechny osoby, které se jakýmkoliv způsobem budou podílet na lovení, bez ohledu na to, zda zvěř byla ulovena," zmínil Křenek.
V současné době je problém prokázat jakýkoliv druh pytláctví. "Skupiny novodobých motorizovaných pytláků ztěžují dokazování upytlačení tím, že jedna skupina loví za pomoci přístrojů na noční vidění, případně tlumičů na zbraně, zatímco následně druhá skupina takto ulovenou zvěř sbírá a odváží," naznačil drsnost pytláckých band Stanislav Křenek. Dodal, že případné kontrole pak pytlácká skupina sdělí, že ulovenou zvěř nalezla a riskuje maximálně přestupek.
"Od trestního jsme čekali, že se proti pytlákům tresty přiostří, ale místo toho se jim naopak podaly ruce," kroutí hlavou Karel Blahušek, předseda Okresního mysliveckého spolku Českomoravské myslivecké jednoty Uherské Hradiště. "Myslivcům se od loňského nového roku situace zhoršila, pytlákům usnadnila. Přichytím-li v honitbě člověka s puškou na rameni a bez zbrojního průkazu, ještě se ničeho nedopouští," podivuje se hospodář mysliveckého sdružení Polešovice Ivan Burda.
Pytláci nerespektují jakákoli pravidla, osud zvěře je jim lhostejný. I přes nebezpečí vysokých pokut neváhají zvěř lovit. Jestliže jim jejich nezákonný lov projde, mohou se těšit na znamenitou pečínku nebo i tučnou odměnu za prodanou zvěřinu či trofeje ulovené spárkaté zvěře, které často končívají za hranicemi vlasti.
Fakt, že pytláci mohou chodit do lesa téměř bez obav, potvrzuje i pohled do policejních statistik. "Vloni na podzim vyšetřovali policisté jen dva případy pytláctví. Jen pro trofej ulovil neznámý pytlák 5. září v ranních hodinách nedaleko Nedachlebic samce osmiletého daňka skvrnitého. Našel ho osmapadesátiletý myslivec," popsal jeden z případů mluvčí hradišťské policie Aleš Mergental. Hlava i s parožím byly podle něj od těla odřezané. Pytlák způsobil škodu za 26 tisíc korun.
V minulých dnech si všiml správce rybníka v Havřicích dvou mladíků, kteří měli do vody nahozené udice. Neváhal a své podezření oznámil policii," popsal pytlačení mládenců Mergental. Hlídka uherskobrodských policistů oba muže čekající na úlovek přistihla a při kontrole zjistila, že sedmnáctiletí hoši neměli rybářské lístky ani povolenky k lovu ryb. Hrozí jim za to pokuta až osm tisíc korun.
Boje pytláků s myslivci jsou prostě odvěké. "Táta, který byl nimrodem, mně vyprávěl, že pytláci uvazovali hajné a myslivce do mravenišť. Křížky po lesích dokazovaly, že vztahy mezi nimrody a pytláky byly velice drsné, mnohdy až k smrti nenávistné," nechal se slyšet pětasedmdesátiletý myslivec Jiří Klimeš.


Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.