Přihlásit

Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte (finance.cz)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Každý majitel pejska nebo kočky nám dá jistě za pravdu, když řekneme, že veterinární poplatky jsou až nekřesťansky drahé. Pojištění pro zvířata je novějším finančním produktem, díky kterému má majitel ušetřit. Funguje ale stejně pro každého?
Na pojištění psů a koček začíná přistupovat čím dál více pánečků. Z jedné strany proto, aby mohli poskytnout čtyřnohému miláčkovi kvalitní zdravotní péči, a z té druhé, aby je nezruinovaly poplatky za veterinu. Bohužel vám ale nikde neproplatí vše potřebné.

Kdo v ČR nabízí pojištění pro zvířata?
Česká pojišťovna - spoluúčast 30 %
Česká podnikatelská pojišťovna - spoluúčast 500 Kč
Slávia pojišťovna - spoluúčast 1000 Kč

Co by mělo základní pojištění pokrývat?
Úrazy a nemoci
Veterinární ošetření
Anestezie
Hospitalizace
Náhradní chovatelskou péči (např. pokud musí majitel do nemocnice)
Náhradní ubytování v hotelu pro psy a kočky
Použití přístrojů pro diagnózu
Použitý materiál
Chirurgické zákroky
Léky na předpis

Jaké je možné zřídit připojištění?
Pojištění proti odpovědnosti - jde o uhrazení škody, kterou způsobil pes či kočka. Může se jednat o zničený cizí majetek anebo dokonce o způsobení zranění jinému zvířeti či člověku.
Pojištění úhynu - v případě uhynutí či utracení psa nebo kočky je majiteli vyplacen obnos, který byl stanoven ve smlouvě. Údajně se může jednat až o 50 000 Kč.

Co dělat, když chci pojistit zvíře?
U všech společností lze pojištění zřídit online. Zvíře (pes nebo kočka) ale přesto musí splňovat jistá kriteria:
- platný pas pro psy/kočky s PP*
- očkovací průkaz pro psy/kočky bez PP
- označení čipem nebo tetováním
- splnění základního očkování - imunita proti parvoviru, psince, vzteklině apod.
- dosáhnutí minimálního vstupního věku (6 měsíců pes, 5 měsíců kočka)
- vyplnění dotazníku a žádosti
- podstoupení veterinárního vyšetření - zvíře musí být zdravé
- splnění vstupní prohlídky
(*PP = průkaz původu)
Všechny body musí být splněny na základě podmínek ve smlouvě. Navíc je dobré zmínit, že sama pojišťovna si vybere, zdali vašeho psa či kočku pojistí. Zvíře nesmí trpět žádnými chronickými a ani genetickými nemocemi. Zvířata s neznámým původem budou mít tedy podstatně menší šanci na sjednání smlouvy než ta, jejichž původ a genetické dispozice jsou dohledatelné. Žádná společnost si bohužel na triko nevezme zvíře, za které by neustále musela platit.

Jak je to se splátkami a kdy jsou nejlevnější?
Splátky mohou být jednoroční, půlroční anebo čtvrtletní. Záleží jen na tom, jakou možnost si vyberete. Kolik budete za pejska odvádět, si můžete zkusit předem vypočítat prostřednictvím internetových kalkulaček. Všeobecně se uvádí, že pojistné začíná u kočky na 1099 Kč za rok a u psa na 1540 Kč. Průměrně se pak cena pohybuje okolo 2000-3000 Kč. U některých případů se ale splátka může vyšplhat až na 5000 Kč ročně.
Nejlevnější splátky rozhodně nečekejte při pojišťování dospělého zvířete. Ušetřit můžete především tehdy, pokud se bude jednat o štěně nebo kotě. Čím starší zvíře, tím víc cena stoupá. Speciální výjimku ale tvoří asistenční psi, kteří mají na zřízení často až 50% slevu.

Na co si dát pozor u pojistné smlouvy
Smlouvu si důkladně pročtěte. Speciální pozornost věnujte hlavně výlukám z pojištění. Jedině na jejich základě zjistíte, zdali je pro vás uzavření smlouvy vůbec výhodné. Pojišťovna vám totiž obvykle neplatí:
- preventivní prohlídky
- očkování
- kosmetické vady
- úrazy vzniklé při soutěžích, závodech či vojenské službě
- dědičné, vrozené a chronické vady
- zdravotní problémy související s porodem
- když hospitalizace přesáhne více jak 10 dní
- zdravotní diety

Pokud si přečtete zmíněné body, jasně vám dojde, že pojištění se vyplatí skutečně málokomu, a to už jen proto, že se zde neproplácí ani očkování, které je obvykle nejčastějším důvodem k návštěvě veterináře, když je pes zdravý.
 
Praktický příklad: Vyplatí se pojistit dvouletého zdravého psa?
Sjednám si pojištění na 2 roky starého psa. Pojistná částka bude činit 10 000 Kč a spoluúčast 500 Kč. Celkové roční pojistné mě pak bude stát 2160 Kč. Během roku se psem zajdu na očkování proti vzteklině a infekčním nemocem za 370 Kč, 3x na stříhání drápků za 60 Kč a jednou na preventivní klinické vyšetření za 200 Kč. Veterinář mě tedy bude stát 750 Kč s tím, že mi pojišťovna neproplatí vůbec nic. S pojištěním mě tedy zdravotní péče o psa vyšla na 2910 Kč. Ušetřeno nebylo nic, právě naopak.

A třešničkou na dortu už je pak pouze fakt, že pojištění proti úhynu není doživotní, ale trvá jen do určitého věku a u některých bezpapírových koček jej dokonce ani nejde zřídit.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.