Přihlásit

Na Slovensku opět napadl medvěd lidi, muž utrpěl lehká poranění (ČTK)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Medvěd v neděli zaútočil na manželský pár se psem nad obcí Pribylina v okrese Liptovský Mikuláš na severu Slovenska. Muž utrpěl lehčí zranění, informoval dnes server Pravda.sk. Byl to druhý podobný incident během 48 hodin – v sobotu údajně medvěd zaútočil v okrese Žilina na houbaře, který tvrdí, že na šelmu v sebeobraně vystřelil z krátké palné zbraně.

Nejnovější útok na pár středního věku se odehrál v neděli kolem 17:00 na turistické stezce v lokalitě Suchý Hrádok, přibližně sedm kilometrů od území obce Pribylina. Muž utrpěl lehčí poranění dolní končetiny a po ambulantním ošetření byl propuštěn do domácí léčby, informovala slovenská Státní ochrana přírody (ŠOP), jejíž zásahový tým ve spolupráci s policií lokalitu prozkoumal. Manželský pár až do příchodu týmu čekal v nedaleké kolibě, kde se před útočícím medvědem schoval.

„Manželský pár byl na vycházce se psem. Na odpočinkovém místě u studánky pod vrchem Suchý Hrádok se zastavili a muže náhle překvapil blížící se dospělý jedinec medvěda hnědého, který ho při útěku přes dřevěný plot zranil na noze,“ uvedla ŠOP.

Obec Pribylina vyzvala obyvatele i návštěvníky ke zvýšené opatrnosti.

ŠOP uvedla, že početná hlášení o škodách způsobených medvědy či o střetu s těmito zvířaty jsou důsledkem dlouhodobě neřešeného problému. Úřad proto jedná s uživateli loveckých revírů ve vybraných oblastech o společném postupu, při kterém mají být spolehlivě identifikováni problémoví medvědi a v součinnosti s myslivci má být zajištěno jejich případné odstranění.

Soužití lidí a medvědů se stalo na Slovensku politickým tématem. Slovenská vláda chce značně uvolnit podmínky k odstřelu medvědů. Vládní politici kritizovali své předchůdce za příliš smířlivý postup. Minulý týden kabinet premiéra Roberta Fica schválil návrh ústavního zákona, který má umožnit plošné odstřely medvědů pohybujících se v okolí měst a vesnic. Pro jeho schválení však bude potřebovat hlasy opozice. Podle největší opoziční strany Progresivní Slovensko však zákon není v souladu s unijním právem, které podle strany umožňuje odstřel jen prokazatelně problémových jedinců.

ČTK

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.