Přihlásit

Na Slovensku ukončili pátrání po zraněném medvědovi, který údajně napadl houbaře (ČTK)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Zásahový tým slovenského úřadu pro ochranu přírody 31. března ukončil pátrání po zraněném medvědovi, který v sobotu 30. března údajně zaútočil na houbaře v okrese Žilina. Informoval o tom podle slovenských médií úřad. Houbař tvrdí, že na medvěda vystřelil v sebeobraně krátkou palnou zbraní.

Členové zásahové týmu na základě stop dospěli k závěru, že medvěd utrpěl lehčí zranění. Medvěd se podle úřadu stáhl do hustého porostu a nepředpokládá se, že by se přiblížil k obydleným oblastem.

„Psi v lokalitě našli více jedinců medvěda hnědého, ale zraněný medvěd se stáhl do svahovitého, těžko dostupného terénu,“ uvedl úřad. Upozornil rovněž, že sobotní útok se odehrál v medvědově přirozeném prostředí.

Houbař podle dřívějších informací postřelil medvěda v sobotu dopoledne, když se pohyboval mimo vyznačené turistické trasy a v hustém lesním porostu hledal houby.

Soužití lidí a medvědů se stalo na Slovensku politickým tématem. Slovenská vláda chce značně uvolnit podmínky k odstřelu medvědů. Vládní politici kritizovali své předchůdce za příliš smířlivý postup. Tento týden kabinet premiéra Roberta Fica schválil návrh ústavního zákona, který má umožnit plošné odstřely medvědů pohybujících se v okolí měst a vesnic. Pro jeho schválení však bude potřebovat hlasy opozice. Podle největší opoziční strany Progresivní Slovensko však zákon není v souladu s unijním právem, které podle strany umožňuje odstřel jen prokazatelně problémových jedinců.

ČTK

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.