Přihlásit

Nutrie ničí břehy řeky Loučné, Litomyšl je začala odchytávat (ČTK)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Na březích řeky Loučné v Litomyšli na Svitavsku se po několika letech opět přemnožily nutrie. Zvířata ničí břehy. Lidé je krmí, což láká do této lokality také potkany. Město proto začalo nutrie odchytávat a předává je záchranným stanicím, uvedl místostarosta Radomil Kašpar (KDU-ČSL).

„Ačkoliv se jedná o velmi roztomilé tvory, které kolemjdoucí velmi rádi pozorují a krmí, jejich pobyt v našem městě není zcela žádoucí,“ řekl Kašpar. Při kousnutí může nýt nutrie nositelem vážných infekčních nemocí, jako je krysí žloutenka nebo salmonela. Nutrie jsou také hostiteli cizopasníků, zejména svalovce, dodal.

Nutrie ničí místo, kde žijí. Když je špatné počasí, budují si jako úkryt dlouhé tunely, čímž postupně eroduje terén a stromy ztrácí pevnou půdu pod kořeny. Zvířata také okusují kořeny stromů, které pak nemohou sát vodu, odumírají a mohou se vyvrátit. „Na první pohled tak zpočátku škody nejsou vidět, ale mohou mít nebezpečné důsledky,“ uvedl místostarosta.

Nutrie se velmi rychle rozmnožují. V jednom vrhu rozšíří kolonii o pět až šest jedinců. Samice přitom může mít mláďata několikrát ročně. Město tak nutrie odchytává, první odchyt provedlo v roce 2016. Následně je opakovalo v letech 2017, 2019, 2021 a 2022. „Odchycené jedince si odebírají záchranné stanice pro rozšíření druhové bohatosti,“ upřesnil Kašpar.

Loni se nutrie zase přemnožily. Odborná firma odchytla v únoru 15 zvířat, druhý odchyt město plánuje v březnu. Lidé by neměli nutrie krmit. Krmivo které tam lidé nosí, totiž láká potkany a přemnožují se také, dodal Kašpar.

ČTK

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.