Přihlásit

Zoo Dvůr Králové potřetí v historii odchovala medojeda kapského (ČTK)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

V Safari Parku Dvůr Králové nad Labem se narodilo mládě medojeda kapského. Jde o třetí odchov v historii zoo a výjimečný je i v celosvětovém měřítku. Chov medojedů je složitý, na světě v zoo podle databáze ZIMS nyní žije jen přes 50 medojedů kapských, uvedla včera dvorská zoo.

Kunovitá šelma se narodila na konci loňského listopadu. „Od té doby se matka držela stále u mláděte. Teprve teď dovolila provést preventivní prohlídku. Pohlaví výjimečného mláděte potvrdí analýza DNA,“ uvedl mluvčí zoo Michal Šťastný. Předchozí dvě odchovaná mláďata, která se narodila v letech 2020 a 2022, byli samci.

Matkou mláděte je sedmnáctiletá samice BeeBee, pro níž to byl třetí úspěšný vrh. Mláďata se jí narodila dvě, ale o jedno nejevila zájem.

Mládě s největší pravděpodobností ve dvorské zoo nezůstane a odejde do některé z partnerských zahrad. Chovný pár medojedů, samce Tysona a samici Beebee, získal safari park v roce 2020 z Velké Británie.

Rozmnožování medojedů v zajetí je podle dvorských chovatelů vzácné a chov není jednoduchý. „Medojed je svéhlavé a urputné zvíře, které je třeba neustále zabavovat a připravovat mu nové podněty. Navzdory tomu často vymyslí, jak se dostat i z těch nejlépe zabezpečených expozic,“ uvedla zoo.

Medojed kapský v přírodě zatím není bezprostředně ohrožený vyhubením. Jejich počet však na mnoha místech rychle klesá. Žije v celé Africe a v jihozápadní Asii. Živí se drobnými obratlovci, rád si pochutná i na hlízách nebo medu. V přírodě se do podzemních hnízd divokých včel medojedi dostávají díky své velké síle a silným drápům. Kvůli jejich urputnosti a velmi silnému stisku čelistí se medojedů obávají i lvi. Navzdory zavalitému zjevu medojedi výtečně šplhají.

ČTK

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.