Přihlásit

Rada NP Šumava schválila novou podobu klidových území, rozsah se zmenší (ČTK)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Rada šumavského národního parku dnes schválila novou podobu klidových území. Z 19 procent klesne jeho rozloha na 17,6 procenta. Turisté se tak dostanou v parku na řadu dosud nepřístupných míst. Klidové území bude ještě schvalovat ministerstvo životního prostředí. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí NP Šumava Jan Dvořák.

„Mezi nově zpřístupněné oblasti budou patřit například Žďárské slatě, Polecký vrch zase nabídne poznávání jiné přírody – severské tajgy uprostřed Evropy. Tato místa se zcela nově a poprvé otevřou návštěvníkům. Nově se turistům prakticky bez omezení otevře velké území mezi Kvildou a Strážným. V této části národního parku navrhujeme jen několik časově omezených maloplošných klidových území, aby turistický ruch neohrožoval třeba tok tetřívka. Po malou část roku se zde bude moci chodit jen po vyznačených cestách,“ uvedl ředitel NP Šumava Pavel Hubený.

Klidová území mimo jiné regulují pohyb návštěvníků s ohledem na ochranu vzácných a citlivých druhů živočichů. Cílem je zajistit ochranu vývoje populací ohrožených vyhynutím v jejich přirozených biotopech, umožnit jejich nerušenou reprodukci, sběr potravy a zimování. Klidové území je 135 ostrůvků území na ploše přibližně 3000 hektarů. „Společně se zonací a plánem péče se jedná o tři nejdůležitější dokumenty, podle kterých se řídí pravidla národního parku,“ řekl Dvořák.

Schvalování klidových území začalo v roce 2019. Proces zdržela koronavirová pandemie a také různé připomínky. Klidová území dnes schválilo 32 ze 42 členů rady parku NP Šumava. Zatím není jasné, kdy se nová místa pro veřejnost otevřou. Termín se bude odvíjet od schválení ministerstvem.

Šumavský národní park vznikl v roce 1991 a rozkládá se na ploše více než 680 kilometrů čtverečních na území Jihočeského a Plzeňského kraje.

ČTK

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.