Přihlásit

Zlínská zoologická zahrada získala nového samce jaguára amerického (ČTK)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Zlínská zoologická zahrada získala nového samce jaguára amerického. Jmenuje se Akabo, je mu 19 měsíců a jeho jméno v mayštině znamená tma, Akabo je totiž opravdu černý jak tma, sdělila včera ČTK mluvčí zahrady Romana Mikešová.

„Samec Akabo se narodil ve francouzské zoo Parrot World na začátku dubna 2022 společně se svým bratrem jménem Baalam. Zatímco Akabo získal po matce Emmě melanistickou, tedy černě zbarvenou srst, Balaam po otci Ti Punch zdědil klasické zlatohnědé zbarvení,“ uvedla mluvčí. „Máme velkou radost, že po dohodě s koordinátorem chovu jaguárů byl pro zlínskou zoo vybrán právě Akabo, tedy černý jaguár. Je to krásný, velmi statný samec, váží 85 kilogramů,“ uvedla hlavní zooložka Zoo Zlín Markéta Horská.

Do zlínské zoo dorazilo zvíře na konci minulého týdne. Trasu dlouhou 1300 kilometrů řidiči zvládli za 15 hodin. „Jaguár přicestoval v bezpečnostní bedně, ve které jsme jej přenesli přímo k ubikaci. Po otevření vstupu do ubikace netrvalo ani pět minut a Akabo z transportní bedny vyšel do svého nového domova. Okamžitě začal procházet celou ubikaci, očichal snad každé místo,“ uvedla Horská. Podle chovatelů a záznamů z kamerového systému zvládl jaguár převoz i aklimatizaci na nové prostory dobře. „Přijímá potravu, v sobotu s chutí spořádal celého králíka, pije, vyměšuje, zkrátka vše potvrzuje, že Akabo je v naprostém pořádku. To je nyní pro nás ta nejdůležitější zpráva,“ uvedla Horská.

Následující dny Akabo stráví ve vnitřní expozici Jaguar Treku. „Dopřejeme mu dostatek času a klidu, aby si zvyknul na nový prostor a na přechod mezi jednotlivými vnitřními ubikacemi. Teprve poté přistoupíme k vypuštění do venkovního výběhu. Vše bude velmi pozvolné a bude záležet jen a jen na Akabovi,“ uvedla zooložka. Následovat bude spojení se samicí Yunou. „Již nyní Yuna na něj reaguje moc pěkně, snaží se navázat přes pletivo kontakt. Uvidíme, jak vše půjde. Třeba nebude dlouho trvat a budeme moci návštěvníkům představit náš nový jaguáří pár,“ uvedla Horská.

Zahrada otevřela expozici Jaguar Trek loni na jaře. Komplex nabízí vnitřní ubikaci i venkovní výběh pro jaguáry, s rozlohu přes 2000 metrů čtverečních. Jde zřejmě o největší expozici pro jaguáry v Evropě. Původně ji s Yunou obýval i samec Danny, který však uhynul loni o vánočních prázdninách, příčinou bylo zaškrcení a zauzlení střev. Zahrada měla poté přislíbeného nového samce.

ČTK

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.