Přihlásit

Zemědělský fond rozdělí 27 milionů Kč farmářům ze znevýhodněných oblastí (ČTK)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) rozdělí na dotacích 27 milionů Kč mezi 747 zemědělců hospodařících na půdě na území národních parků nebo I. zón chráněných krajinných oblastí (CHKO). Většinou jde o území, kde jsou ztížené přírodní podmínky a kompenzace mají pokrýt zemědělcům dodatečné náklady související s ochranou přírody, kdy musí především omezit hnojení. Fond tento týden začal vydávat rozhodnutí žadatelům. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí SZIF Miroslav Bína.

Loni SZIF na kompenzační platbě rozdělil 28 milionů Kč. O podporu mohou žádat zemědělci, jejichž pozemky leží současně na území národních parků nebo CHKO a v soustavě chráněných území Natura 2000, kterou společně vytváří členské státy Evropské unie.

"Žadatel může požádat o platbu minimálně na jeden hektar zemědělské půdy s kulturou trvalý travní porost v oblastech Natura 2000, kterou má na sebe evidovanou a po celé období evidence na ni hospodaří. Současně musí celoročně dodržovat podmínky dopadů na životní prostředí a vyjma pastvy hospodářských zvířat zcela vyloučit používání hnojiv,“ uvedl vedoucí Oddělení metodiky environmentálních podpor Jan Borský.

Zemědělci mohou o kompenzační platbu žádat od roku 2020 na celém území národních parků s výjimkou zastavěného území a zastavitelné plochy obcí. Platba má dvě sazby podle umístění zemědělských pozemků.

Zdroj: ČTK, Praha, 30. 11. 2022

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.