Přihlásit

Útokům vlků se brání sítěmi (5plus2)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Během sezony se starají o zhruba 150 ovcí. Rozdělené do čtyř stád je vozí po desítkách míst v celých Beskydech. V posledních letech si ochránci přírody z rožnovského spolku Salamandr musí zvykat na novou okolnost. Na východní Moravě se totiž začalo dařit vlkům, což má za následek častější útoky na stáda.

„Loni jsme takto přišli o 18 ovcí,“ poukázal předseda spolku Vojtěch Bajer. Letos si proto ochránci pořídili mimořádnou ochranu. Nakoupili nadstandardně vysoké sítě. Měří 170 centimetrů a ani tak dobří skokani, jako jsou vlci, je nezdolají. „Je to v podstatě to nejvyšší, co se dá v Evropě pořídit,“ poznamenal Bajer. „Používáme je v těch nejrizikovějších oblastech, kde je největší možnost napadení stáda.“
I v ostatních lokalitách používají ochránci vyšší ohradníky, než je běžně doporučované, a navíc je ještě nastavují elektrickými pásky. Podle předsedy spolku však toto řešení není univerzální pro všechny. „Ohradníky jsou finančně náročné, my jsme si je mohli pořídit díky dotaci. Navíc manipulace s nimi je nesnadná a převážet je z místa na místo není příliš praktické.“
V letošním roce se jim útoky šelem vyhnuly, i když vlci se zřejmě k jejich ovečkám pokusili dostat. Na vysokých ohradnících instalovaných ve Starých Hamrech totiž ochranáři zaznamenali poškození spodního nevodivého lanka. Je možné, že je způsobil vlk, když se mu nepodařilo prokousat do ohrady.
„Věříme, že speciální ohradníky pomohou, ale je možné, že jsme zkrátka měli štěstí a útoky se nám na rozdíl od některých jiných farmářů vyhnuly,“ uvažuje Bajer.
Vlk v české divočině je v často propíraným tématem. V Beskydech se tyto šelmy v posledních letech začínají usazovat, dokonce už tu vyvádějí mladé.
Ruku v ruce s tím však jde zvýšený počet útoků na hospodářská zvířata a někteří chovatelé dokonce volají po povolení odstřelu vlků.
Členové Salamandru přitom zdůrazňují, že vlky ve zdejší divočině vítají, ale je potřeba, aby se s nimi pastevci naučili fungovat tak, aby nepřicházeli o stáda.
Ochránci přírody z Hnutí Duha, kteří se tématem dlouhodobě zabývají, upozorňují, že neexistuje jediný správný způsob, jak svá stáda chránit. Hnutí ale nabízí chovatelům pomoc v podobě šetření příčin útoku či konzultace možností zabezpečení stád. Občasný odstřel vlků by podle odborníků nepomohl přírodě, ale ani chovatelům, protože narušená struktura smečky by mohla problémy eskalovat.
„Vlci jsou potravní oportunisté. Jako takoví jsou velmi přizpůsobiví ve svých potravních preferencích a živí se obvykle nejsnáze dostupnou potravou v místě výskytu. Hospodářská zvířata (nejčastěji ovce), která ztratila své přirozené instinkty, jsou pro vlky snadnou kořistí. Proto je potřeba chovy hospodářských zvířat dobře zabezpečit,“ uvádí ochranáři na serveru www.selmy.cz.

Zdroj: 5plus2, Kroměříšsko a Vsetínsko, 25. 11. 2022

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.