Přihlásit

Do Libereckého kraje se vracejí vydry. Rybáři jsou z nich ale nešťastní (zpravy.iDNES.cz)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Kdysi vyhubená vydra říční se vrací do Krkonoš a zabydluje se v celém Libereckém kraji. Ochránci přírody se z jejího návratu radují, rybáři v ní ale vidí nebezpečného soupeře. Vydry patří v Česku mezi kriticky ohrožené živočichy. V posledních době jich však utěšeně přibývá.

"V Krkonoších žije až dvacet vyder," podotkl mluvčí národního parku Radek Drahný. "Jsou v Jizeře, Úpě a pravděpodobně také v Labi," upřesnil.

Vydra nemá v Česku kromě člověka žádného přirozeného nepřítele. Je přísně hájená, a pokud by ji někdo usmrtil, hrozila by mu vysoká pokuta nebo dokonce vězení. Drahný neví o žádných případech, kdy by v Krkonoších někdo vydru zastřelil nebo chytil do želez.

Přílišnou radost ale nedělají místním rybářům. "Vydry řádí v našich sádkách," posteskl si místopředseda rybářů z Frýdlantu Josef Souček. "Vybírají si tam největší pstruhy."

Vydry neodrazuje ani to, že sádky leží nedaleko od centra města za zbrojnicí frýdlantských hasičů .  Vydry se na sever rozšířily z jižních Čech

Rybáři umístili k sádkám elektrický oplůtek, vydry si však i přes něj dokázaly najít cestu. "Nelze ale všechny škody svádět jen na ně," prohlásil Souček. "Nikdy nevíme, kolik ryb vychytali pytláci."      

Chráněné vydry se podle vedoucího Chráněné krajinné oblasti Český ráj Jana Mocka rozšířily do Libereckého kraje v posledních deseti letech z jižních Čech.

"Najdeme je nejen v Jizeře na Semilsku, ale i vysoko v horách v Jizerce," upřesnil Mocek.

Vydry si vyhrabávají nory rovněž u rybníků. Troufnou si také na štiky a další velké ryby.

Mocek poznamenal, že vydry do Libereckého kraje historicky patří. "Ale dříve tady bylo mnohem víc ryb a vydry neznamenaly pro rybáře tak velký problém jako nyní," uvedl Mocek. "Na místech, kde se vydry usídlily, by rybáři potřebovali větší dotace na vysazování nových ryb."  Vydry sežerou denně skoro kilogram potravy

V Podkrkonoší viděli lidé vydru na Olešce. Lze ji spatřit rovněž na Jizeře v úseku mezi Malou Skálou a Líšným. Vydry se živí hlavně rybami, ale nepohrdnou ani měkkýši, žábami a vodními ptáky. Jejich denní dávka potravy se pohybuje mezi čtyřiceti až devadesáti dekagramy.

"Na některých úsecích Jizery je vyder tolik, že decimují stavy lososovitých ryb," řekl jeden z rybářů. Nepřál si zveřejnit své jméno, aby ho ekologové nepovažovali za nepřítele chráněných vyder. "Ochranářská lobby nedovolí, abychom vydry mohli likvidovat tam, kde se přemnožily," dodal.

Vydry zabíjejí ve svých revírech jiné predátory, jejichž kořistí se stávají ryby. Napadají například norky americké, kteří se v Česku zabydleli a dělají rybářům velké starosti. O úlovky se musí dělit rovněž s kormorány a volavkami.

 

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.