Přihlásit

Fotopasti zachytily na Kokořínsku nová vlčata (Mělnický deník)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Farmář ze Mšena přišel letos o čtyři jehňata. Mohou být vlci nebezpeční?

Mělnicko
Radost mají ochránci přírody z Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko.
Záběry z fotopastí, pořízené před několika dny, prokázaly, že na svět přišla čtyři malá vlčata. Farmáři z okolí jsou spíše ve střehu. Jeden z nich už nemilou zkušenost s vlkem z letoška má. Přišel o čtyři jehňata.
Ochránci vlků říkají, že se jedná o ojedinělé případy.
Smečka vlků se na Kokořínsku usadila před čtyřmi lety. Podle záběrů ochranářů se každoročně rozmnožuje. "Smečka je stabilizovaná. Nemáme signály o hladovění nebo zdravotních problémech," uvedl vedoucí Správy CHKO Kokořínsko - Máchův kraj Ladislav Pořízek. Letos se stejně jako loni narodila čtyři vlčata. Je to patrné ze záběrů fotopastí.
Loni narozená mláďata už v tuto chvíli součástí smečky zřejmě nejsou.
Mláďata smečku relativně brzy opouštějí. Kam zamířila, o tom se dá podle Pořízka čistě jen spekulovat. "Část mláďat se zřejmě vrací do Lužice a část hledá nová teritoria po České republice," uvedl. Agentura ochrany přírody a krajiny má podle jeho slov desítky záznamů z celé republiky. "Zpravidla jsou to migrující jedinci," řekl Pořízek. Předpokládá, že vlci by mohli zamířit do Brd či za smečkou do Krušných hor nebo dokonce na Šumavu. "Ta je ale nyní spíše obsazovaná bavorskými vlky," dodal.
Nadšení ze současného množení vlků v regionu nesdílí ovšem úplně všichni farmáři.
Ačkoliv na člověka si tato šelma netroufne a obecně je velmi plachá, výjimečně může zaútočit na stáda ovcí či koz. Jeden takový případ zaznamenali letos ve Mšeně.
"Řešili jsme případ čtyř stržených jehňat nedaleko Mšena u Mělníka.
Tam se ale jednalo o nezabezpečené stádo, které chodilo volně v lese, na louce," řekl vedoucí správy CHKO. Případné škody způsobené vlky chovatelům hospodářských zvířat hradí podle zákona stát.
Podle Pořízka ale v regionu velké škody nezpůsobují.
Ročně jde o jednotky případů. Naopak přítomnost vlků je podle ochránců v mnoha ohledech užitečná. Dobré životní podmínky mají vlci v Máchově kraji díky dostatku kořisti, jako jsou divoká prasata, daňci, jeleni a srnci. Velkým přínosem vlka v krajině je tak podle ochránců přírody regulace těchto zvířat, která jsou v české krajině přemnožená a poškozují lesní porosty.
Relativně nedaleko od kokořínského stáda vlků za německou hranicí leží město Rietschen. V jeho okolí se ozývá vytí vlků už více než 10 let. Místní po počátečních obavách přítomnost vlků nyní spíše kvitují.
Psovitá šelma do obce, která zatím vešla do povědomí jako "vlčí město", láká nové turisty. V Rietschenu jim nabízejí trasy po stopách šelmy pěšky i na kole, přímo ve městě funguje vlčí muzeum. "Vlk nám přinesl mnohem více, než nám uškodil," je přesvědčený starosta města Ralf Brehmer.
V braniborských lesích podle posledních odhadů pobíhá zhruba 160 vlků rozdělených celkem do sedmnácti různých smeček.

***

Pytláci
Vlci byli v českých zemích vyhubeni koncem 19. století. Do CHKO Kokořínsko-Máchův kraj se navrátili na jaře roku 2014. O pár měsíců později tam byla zaznamenána první vlčata na území ČR po více než sto letech. Před dvěma lety jednoho vlka zřejmě zastřelil pytlák. Mrtvé zvíře nalezl tehdy houbař v lese nedaleko obce Brenná na Českolipsku. Pytláka se nepodařilo vypátrat. Střet s autem podle Pořízka vyloučili, neboť kostra zvířete nebyla porušená. "S největší pravděpodobností došlo k zástřelu, kdy kulka prošla břišní dutinou a nezůstala v těle," řekl. Šlo zřejmě o jediný takový případ v CHKO.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.