Přihlásit

Pozor na losy, letos už auta na Šumavě srazila tři (novinky.cz)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Na Šumavě dle statistik došlo už ke třetímu střetu losa s motorovým vozidlem. Vzhledem k velikosti tohoto zvířete i jeho specifickému chování bývají následky pro zvěř fatální, v ohrožení je i posádka vozidla.

Důležité je předvídat a při jízdě v lesních úsecích předpokládat možný střet se zvěří a přizpůsobit tomu svou jízdu. Ke střetům nejčastěji dochází v brzkých ranních nebo naopak v pozdních nočních hodinách. Na českých silnicích vám do cesty nejčastěji skočí srna, divoké prase nebo jelen. V šumavských lesích to může být los, který byl ve střední Evropě ve středověku vyhuben, nyní ale desítky kusů žijí na Šumavě.

Střet s losem bývá nepříjemný pro všechny účastníky: samec losa totiž váží 450 kilogramů a je vysoký až 230 centimetrů. Losy nelze chovat ve velkých stádech, jde o vcelku umíněná zvířata, která se i specificky chovají - na silnici například nahodile nepřebíhají jako srny.

"U takto robustních zvířat je kromě vysokých škod na autě v přímém ohrožení života i posádka. Z praxe můžeme potvrdit, že už střet s dospělým jelenem mívá za následek masivní poškození celé přední části vozu včetně motoru, ale také střechy. Její části společně s tělem zvířete při srážce ohrožují posádku přímo na životě," upozorňuje mluvčí Generali pojišťovny Jan Marek.

Za posledních pět let došlo k 29 483 střetům vozidla se zvěří, z toho smrtelných nehod bylo 11, těžkých zranění 51 a lehkých 453.

Jak se vyhnout střetu se zvěří (a co dělat, když k němu došlo)
1) Předvídejte a přizpůsobte rychlost vozu a jízdní styl aktuálním podmínkám na silnici. Brzy ráno a v noci dochází nejčastěji ke střetům se zvířaty.
2) Pokud uvidíte zvěř, zpomalte. Je-li střet nevyhnutelný, prudce brzděte, a pokud to podmínky dovolí, zvířeti se vyhněte. Je-li to nebezpečnější (namrzlá silnice, auto v protisměru), nepokoušejte se o vyhýbací manévr - bohužel přijde o život zvíře, zabráníte ale větším škodám na zdraví ve svém či v protijedoucím autě.
3) Pokud došlo ke střetu se zvěří, zapněte výstražná světla, a pokud je to možné, zajeďte co nejvíce ke kraji vozovky. Za auto umístěte výstražný trojúhelník, a pokud je to bezpečnější, odejděte dále od silnice.
4) Pokud je někdo zraněný, nejprve poskytněte první pomoc nebo zavolejte záchrannou službu (155). Zavolejte Policii ČR (telefon 158) - policisté následně informují příslušnou honitbu. Zraněnou zvěř neodklízejte svépomocí. Sražené zvíře si nesmíte vzít - bylo by to posuzováno jako pytláctví.
5) Pořiďte fotodokumentaci či videodokumentaci. Zavolejte do své pojišťovny na asistenční linku, případně na univerzální infolinku 1224.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.