Přihlásit

Ve Velké Británii odstřelí přes pět tisíc jezevců. Šíří tuberkulózu (zpravy.iDNES.cz)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Během následujících šesti týdnů se ve Velké Británii chystají kontrolované odstřely infikovaných jezevců, kteří podle farmářů šíří tuberkulózu. Očekává se, že bude odstřeleno kolem pěti tisíc zvířat. Podle stoupenců akce je to jediné řešení, aktivisté však volají po humánnějším přístupu.

Masivní vybíjení šelem je reakcí na přetrvávající problém šíření tuberkulózy (TBC) mezi jezevci a stády skotu. Podle prezidenta britské Národní farmářské unie Petera Kendalla je ovšem tento krok důležitý pro celé britské zemědělství.

"Vím, že mnozí z vás už někdy v minulosti zažili hrůzu s vypořádáváním se s tuberkulózou na farmě - někteří se s tím potkávají po celá desetiletí - a já doufám, že nyní pocítíte, že se konečně něco dělá pro zastavení šíření infekce mezi jezevci a skotem," napsal Kendall členům unie v  dopise , ve kterém o akci informuje.

Aktivisté nicméně proti akci, která má podporu ministerstva zemědělství, protestují. Tvrdí, že lze nelézt humánnější řešení, než masové vybíjení šelem. Podle stínové ministryně životního prostředí Many Creaghové se navrch akce nevyplatí. "Vlastní údaje vlády ukazují, že celá akce bude stát víc, než ušetří," uvedla pro britský server  BBC . Chci zdravý skot a zdravou zvěř

Její protějšek ve vládě Owen Paterson však zastává názor, že je infekci je nutné řešit u jezevců i u skotu. "Musíme využít každého prostředku, který je nám k dispozici, protože je velmi těžké TBC vymýtit a velmi rychle se šíří dál," řekl.

"Kdybychom měli funkční vakcínu, použili bychom ji... to, co máme k dispozici, je nejméně deset let mimo," doplnil ministr a popřel domněnky aktivistů, že se vláda pouze snaží uklidnit zemědělskou komunitu. "V Irsku byla nemoc alarmující do té doby, než začali odstřelovat," brání aktuální záměr Paterson s tím, že je "zbytečné vakcinovat infikovanou zvěř". "Chci zdravý skot žijící vedle zdravé zvěře," dodal.

Británie se s šířením TBC kvůli infikovaným jezevcům potýká dlouhodobě. První případ potvzeného nakažení je datován k roku 1971, kdy byl ve stodole ve městě Gloucester nalezen mrtvý jezevec. Pitva prokázala, že byl nakažen tuberkulózou a od té doby panují mezi vědci, státními úředníky a zemědělci obavy, že jezevci přenášejí bakterie na krávy, což by mohlo vést ke krachu celých farem.

 

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.