Přihlásit

Myslivci nestřílí dost prasat, i když hrozí mor. Mají zdravý rozum (Brněnský deník)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Glosář uplynulých sedmi dnů Michala Sklenáře

Dnes a denně čteme v novinách nebo na internetových serverech deprimující zprávy o ničení volně žijících druhů zvířat.
Existují ale i opačné příklady. Prase divoké bylo ještě v polovině minulého století vzácné zvíře. Dnes si s ním nevědí rady na předměstích Prahy.
O přemnožení divokých prasat jako mimořádně závažném problému čteme už tak desetiletí. Ale v čem je vlastně tak velký problém?
Kolik divočáci zabili a vážně zranili lidí? Nula. Kolik škod napáchají v lese? Nula, porostům prospívají, to ví už každý začínající lesník.
A dostáváme se k jádru pudla. Toto zvíře škodí jen úzké skupině lidí: bohatým zemědělcům, kteří profitují z obrovských monokultur navázaných na dotace, které představují pro stáda černé zvěře jeden obrovský bufet a pro naši krajinu pohromu.
Jakmile se rozhodne příroda dávat věci za hloupé lidi do normálu - sešle na přemnožený druh smrtelnou chorobu - začnou byrokraté okamžitě vydávat protichůdná rozhodnutí. Africký mor prasat, který se nedávno objevil na Zlínsku, by zdarma vyhladil všechny slabé populace divočáků. Jenže stát se snaží všemi prostředky zabránit jeho šíření.
Připomínám, že nemoc je pro ostatní savce včetně člověka zcela neškodná. S jedinou výjimkou. Domácí prase živořící v obřích velkochovech.
A opět se dostáváme ke skupině lidí, kteří mají na podobných nesmyslných opatřeních zájem. Nejsou to ale samozřejmě oni, kdo má nést tíhu těchto podivných kroků. Úřady nejprve vyrukovaly s takzvaným zástřelným, směšnou sumou vesměs ve výši tisícikoruny, která nepokryje ani omylem náklady na odstřel. Tu samozřejmě vyberou z peněženek daňových poplatníků.
A zbytek hodily na myslivce, to oni platí nehorázné nájmy státu za honitby, střelivo, odvozy nezužitkovatelných částí kořisti do kafilerií, oni mají obětovat veškerý volný čas. Na oplátku si smí vybít zakázanými způsoby lovu, které jsou najednou účelově legální, výstavní březí bachyně a chovné kňoury. Není divu, že čísla odlovených kusů zveřejněná tento týden veterináři nejsou nijak ohromující.
Aspoň lovci si uchovali zdravý rozum a střílí vesměs tolik černé zvěře jako v běžné sezony. Podle zkušených myslivců jenom prase takzvaně vysedět zabere zhruba osmdesát hodin. A vyhnat stádo divočáků z kukuřice, na to si netroufne kolikrát ani odvážný jagdteriér.
Zkrátka reálné okolnosti leckdy na přání byrokratů neberou ohledy. Uvidíme, kam celý tento humbuk bude směřovat v dalších měsících.
Potíže nejsou jen s přemnoženými divočáky. Podle policejních statistik roste na jižní Moravě také počet srnčí a další zvěře usmrcené auty. V nejlesnatějších oblastech kraje - na Blanensku a Vyškovsku - to je už docela vážný problém. V nynějších časech úmorných veder a strašného sucha migrují tisíce zvířat za vodou, případně ustupují ze sklizených polí.
Řidiči, kteří jsou na cestě večer a v noci, by si měli dávat obzvlášť velký pozor a vypínat dálková světla. Z takové srážky s dvousetkilovým jelenem ve stokilometrové rychlosti nevyjde vítězně nikdo. A zcela zničené auto je v takovém případě ten nejmenší problém.
Prostě se přes všechny civilizační vymoženosti vracíme do stavů, kdy lidé žili pohromadě se spoustou divokých živočichů. Jen je to všechno trochu složitější než před tisíci lety.

Aktuální informace o africkém moru prasat najdete na novém webovém portálu www.africkymorprasat.cz

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.