Přihlásit

Krádeží fotopastí přibývá (TV Barrandov)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Denisa JEŘÁBKOVÁ, moderátorka

 

Málokdo si jich všimne, ale jsou prakticky v každém lese. Řeč je o fotopastech. Jedna z nich nedávno zachytila zloděje, který ji ale krátce poté ukradl přímo ze stromu.

 

Petr PŘEVRÁTIL, moderátor

 

Fotopast přesto stihla jeho fotku odeslat majiteli. Tento případ je v podstatě raritou, která ale bude zřejmě čím dál častější. Fotopasti jsou totiž stále kvalitnější a přitom levnější.

 

Lenka RAUEROVÁ, redaktorka

 

Tento snímek byl poslední, který pořídila fotopast v obci Holíšov na Domažlicku. Skrytý fotoaparát tady nainstalovala firma, které měl hlídat dřevo.

 

Dagmar BROŽOVÁ, mluvčí domažlické policie

 

Policisté pátrají po neznámém pachateli, který fotopast v hodnotě 7 tisíc korun odcizil.

 

Lenka RAUEROVÁ, redaktorka

 

Zloděj se ale dřeva ani nedotkl. Vzal pouze kameru. Loni měli na Domažlicku podobných krádeží fotopastí víc.

 

Dagmar BROŽOVÁ, mluvčí domažlické policie

 

Během loňského roku jsme přijali 4 oznámení o krádežích fotopastí.

 

Lenka RAUEROVÁ, redaktorka

 

Žádná z nich ale na pachatele neukázala. Důvod je prostý. Fotopasti nebyly napojené na mobil lidí, kteří je na místo instalovali. Tak, jako ta z našeho případu.

 

Petr POK, odborník na fotopasti

 

Vidíte vnitřek fotopasti, fotografie se ukládají na paměťovou kartu, kdy obsah karty je 32 gigabitů, stahování fotografií do počítačů už je samozřejmostí. U dražších modelů je potom možnost dálkového přenesu na váš telefon nebo počítač.

 

Lenka RAUEROVÁ, redaktorka

 

S krádežemi fotopastí mají velké zkušenosti i v Šumavském národním parku. Tady doposud ani jedna nezachytila zlodějův obličej.

 

Jan DVOŘÁK, mluvčí Národního parku Šumava

 

Za celou dobu od roku 2009 tak nám zmizelo více než 20 fotopastí. Zatím nám se nepodařilo toho zloděje chytit. Asi nikdo nenatrefil na tu, na tu fotopast, která dokáže odeslat tu MMS, oni je pravda, že nejsou v těch lesích až tak dlouho.

 

Lenka RAUEROVÁ, redaktorka

 

Fotopasti ale nehlídají pouze majetky. Sledují hlavně pohyb zvěře v lesích.

 

Jindřich KUBÍK, myslivec

 

Převážně teda používáme fotopastě ke sledování černé zvěře v honitbě, protože tato černá zvěř je vlastně přemnožená, abysme věděli, kolik tý černý zvěře tam máme, abysme taky podle toho taky provádíme potom ten vodstřel.

 

Jan DVOŘÁK, mluvčí Národního parku Šumava

 

Primárně je tedy používáme pro výzkum a monitoring rysa ostrovida. Když budu jmenovat z těch vzácnějších, tak je to například kočka divoká, objevil se nám tam los nebo dokonce i šakal.

 

Lenka RAUEROVÁ, redaktorka

 

Každý myslivec své fotopasti pravidelně přemisťuje, a to jak kvůli pohybu zvěře, tak kvůli zlodějům. Ta druhá starost by jim ale mohla už brzy odpadnout.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.