Přihlásit

Itálie a Nizozemí hlásí nová ohniska ptačí chřipky, dokonce i typ H5N6 přenosný na člověka (ararauna.cz)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

S příchodem zimy se v Evropě opět množí případy prokázané nákazy ptačí chřipkou. Největší potíže má Itálie, kde se ptačí chřipka typu H5N8 vyskytuje v komerčních chovech drůbeže již od počátku letošního roku a nevymizela odtud jako v České republice. Nizozemí nahlásilo dva nové nálezy nakažených divokých ptáků, u nichž byl prokázán nebezpečnější virus H5N6, který nedávno infikoval člověka v Číně. Představuje tak reálnou hrozbu pro lidské zdraví, na rozdíl od H5N8, u kterého se zatím přenos na člověka neprokázal. Divocí ptáci, kteří na zimu migrují z Asie do Evropy, by mohli tento virus roznést po celém starém kontinentu. Česká Státní veterinární správa proto již v listopadu nabádala k prevenci.

Británie se obává nákazy H5N6
Ptáci nakažení virem H5N6 v Nizozemsku byly labutě. Jedna byla nalezena uhynulá 14. prosince poblíž vesnice v provincii Gelderland na středovýchodu Nizozemí, druhá o den později nedaleko drůbeží farmy v provincii Flevoland v centrální části země. Světová organizace pro zdraví zvířat (OIE) informovala, že druhá labuť infikovala další ptáky, včetně v zajetí chované drůbeže. Šlo o kachny divoké, husy velké, pávy a perličky. Místní veterinární správa nechala zlikvidovat všechny ostatní druhy ptáků, které jsou citlivé na virus ptačí chřipky. Na virus H5N6 uhynulo 12 z 30 ptáků, kteří patří mezi rizikové, zbývající byli utraceni.
Nizozemské úřady nyní podle britského ministerstva životního prostředí, potravin a venkova vyšetřují možnou spojitost mezi prvním nálezem ptáků nakažených H5N6 na komerční kachní farmě a nejnovějšími ohnisky této nemoci. "Objev tohoto viru u divokých labutí může mít několik příčin, včetně faktu, že Nizozemí je zastávkou pro vodní ptáky migrující dále na západ do Británie a představují potenciální hrozbu, která bude trvat až do února," uvedlo ministerstvo. Resort se chce zaměřit především na výskyt vodních ptáků s nákazou virem H5N6, kteří představují přímé ohrožení nejen pro domácí drůbež, ale patrně i pro člověka. Případy nakažení druhým typem viru H5N8 nebudou pro britské úřady natolik důležité.

Itálie hlásí ohnisko i v regionu Emilia
Naopak Itálie se potýká s další epidemií H5N8, která vypukla 10. prosince na krocaní farmě v regionu Emilia-Romagna, kde se každoročně v listopadu koná velká výstava a burza exotického ptactva. Virus zabil 1 135 ptáků z celkového počtu 17 000 krocanů. Všichni zbývající byli utraceni v následujících dvou dnech. "Ačkoli ve všech evropských zemích epidemie H5N8 během jarních a letních měsíců ustupovala, v Itálii pokračovala," konstatuje web cidrap.umn.edu provozovaný Minnesotskou univerzitou. Druhá vlna ptačí chřipky v Itálii začala v červenci a stále probíhá. Epidemiologická šetření naznačila, že na šíření nemoci se podílí i lidé tím, že jednotlivé ptačí farmy sdílí automobily a obslužný personál.
Jak v Itálii, tak v Nizozemí však zatím nebyl zaznamenán přenos ptačí chřipky na člověka. Reálně však tento scénář hrozí, proto jsou všechna ohniska nákazy bez rozdílu likvidována. Podobně postupovala letos na jaře i česká Státní veterinární správa (SVS), která postupně lokalizovala 39 ohnisek ptačí chřipky v chovech drůbeže a 51 nakažených nebo uhynulých divokých ptáků, vesměs labutí, kachen, hus a volavek. "V tomto období SVS výrazně upozorňuje chovatele drůbeže i malochovatele na nutnost dodržování opatření biologické bezpečnosti v chovech minimalizujících nebezpečí přenosu nákazy do chovu, která spočívají v zasíťování oken, větracích otvorů a zamezení vstupu volně žijícího ptactva do hal," varuje SVS na svém webu.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.