Přihlásit

Po třech letech se do Podyjí vrátil hohol severní (parlamentnilisty.cz)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Pro Česko spíše vzácnější druh kachny, hohol severní, se po třech letech znovu objevil v Národním parku Podyjí. Přibylo také orlů mořských. Po loňském rekordním roce se naopak na tradiční čísla vrátil počet skorců. Vyplývá to z údajů pořízených ornitology při pravidelném zimním sčítání vodních ptáků.

Hohol severní je obyvatelem severnější části Euroasie a Severní Ameriky. V Česku začal poprvé prokazatelně hnízdit až v šedesátých letech minulého století na Třeboňsku. Jeho hnízdění na jižní Moravě zatím prokázáno nebylo. ”Hohol severní v Podyjí zimuje jen velice vzácně,” uvedla ornitoložka Vlasta Škorpíková. Lidé ho zde mohou pozorovat zpravidla od listopadu do dubna. Častěji zimuje na Jaroslavických rybnících,opravdu početně pak na novomlýnských nádržích pod Pálavou.

Hoholové jsou poměrně snadno rozpoznatelní podle zvláštního tvaru hlavy. Samec má tmavou hlavu s jasně zelenavým odstínem, výraznou bílou skvrnu u zobáku, tmavý zobák, černý hřbet a ocas, příčné černobílé pruhování na bocích, světlé břicho, hruď a hrdlo. Samice jsou nenápadné, hnedošedé, se sytě hnědou hlavou a černožlutým zobákem. Obě pohlaví mají jasně žlutou oční duhovku, což jim v angličtině vyneslo název Goldeneye (zlaté oko). Největší složku jejich potravy tvoří korýši, vodní hmyz, měkkýši a drobné rybky, občas požírá i jikry a vodní rostliny.

Nebe nad národním parkem tuto zimu podle ornitologů střeží i tři orlové mořští. To je více než ve většině minulých let. Orel mořský je nevětší dravec, který nad Českem létá. Odborníci tohoto kriticky ohroženého ptáka v Podyjí v zimě pravidelně pozorují od devadesátých let. ”Jejich počet v Česku se stále zvyšuje a a v zimě se dají zastihnout na řadě míst, hlavně kolem vodních toků a nádrží. Tomu odpovídá i výsledek z Podyjí,” uvedla Škorpíková. Pokud by se zde objevil pár, mohou šťastlivci vidět jeden z nejúchvatnějších ptačích námluvních rituálů na podyjské obloze.

Naopak letos v národním parku odborníci viděli "jen" sedm jedinců skorce vodního. Jednoho z mála pěvců, který je spjatý s vodou. Minulý rok byl jejich počet téměř dvojnásobný. ”Letošní číslo ale více odpovídá průměru desetiletého pravidelného sčítání. Loňský rok tak byl prostě výjimečný,” uvedla Škorpíková.

 Zimující vodní ptáky mohou zájemci v národním parku nejlépe pozorovat v okolí Vranova nad Dyjí a Hardeggu. Při lednovém sčítání ornitologové v hranicích národního parku pozorovali dvanáct druhů zimujících opeřenců v celkovém počtu přes šest set padesát jedinců. V tužších zimách se počet jedinců může i více než zdvojnásobit. Opravdu početně pak na novomlýnských nádržích pod Pálavou.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.