Přihlásit

Získání zbrojního průkazu je překvapivě jednoduché, ukázal test MF DNES (zpravy.iDNES.cz)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Získat v Česku zbrojní průkaz není podle ministerstva vnitra vůbec nic jednoduchého. Zkouška je prý náročná a mnoho uchazečů ji nesloží. Redaktor MF DNES se rozhodl na vlastní kůži zjistit, jak složité to ve skutečnosti je. Realita se od teorie občas zásadně liší.

Na co ten zbroják chcete?" ptá se policistka za pultem oddělení služby pro zbraně v Teplicích. Myslí tím, pro jaké účely - sběratelské, sportovní nebo lovecké, neboť podle toho se na žádosti o zbrojní průkaz zaškrtne příslušné písmeno A až F.

Chci si udělat  zbrojní průkaz , abych zjistil, co všechno po mně stát bude chtít a jak důkladně si mě prověří. Schválně působím maximálně výstředně, abych zkusil, co všechno mi projde. A tak na otázku policistky odpovím největší pitomost, která mě v tu chvíli napadá.

"Aby se mi u pasu houpalo pořádný dělo."

Policistku by taková odpověď nejspíš měla zarazit a varovat, ale ona jen hrábne do regálu pro formulář a suše utrousí: "Takže pro ochranu zdraví a majetku, písmeno E."

Mezi lidmi v České republice je přes 800 tisíc zbraní a každým rokem jejich množství narůstá. Stejně jako počet držitelů zbrojních průkazů, jimž stát umožnil legálně se procházet po ulici s pistolí na opasku. Je jich přes 300 tisíc a neustále přibývají další.

V poslední době politici čím dál častěji mluví o tom, že je třeba občany silněji zapojit do obrany vlasti. Jenže zároveň se v poslední době několikrát ukázalo, jak tragicky to může dopadnout, když stát dovolí vlastnit zbraň nesprávným lidem.

V Chomutově na konci května zastřelil sedmatřicetiletý muž řidiče v dodávce. Vzbudila ho hádka, ruply mu nervy, vyběhl před dům a hluk ukončil střelbou. Stejně řešil dlouhodobé spory jiný muž v Bělé pod Bezdězem. V červnu nevydržel psychický tlak, zastřelil sousedku, jejího syna i sebe. Začátkem září vešel muž na služebnu městské policie v Českých Budějovicích, vytáhl pistoli a střelil se do hlavy.

Ti všichni měli zbraň legálně, všem stát povolil ji nosit, všichni získali zbrojní průkaz. Na to, že jsou rizikoví, nikdo nepřišel.

Sám při testu zjišťuji, že to nikdo ani moc nezkoumá. Psychotesty nejsou povinné, zdravotní prohlídka je spíš jen formální. Stačí se naučit manipulovat se zbraní, nabiflovat se odpovědi na 511 otázek a cesta k legální zbrani je volná. Je to snazší, než jsem si myslel.

"Zkouška odborné způsobilosti je poměrně náročná a značné procento uchazečů ji nesloží úspěšně. Rozhodně tedy nestačí jen ,pochytit něco z rozborky'," míní Klára Pěknicová z tiskového oddělení ministerstva vnitra.

V praxi se ale ukazuje, že stát rozdává povolení ke zbrani celkem snadno. A navíc je k žadatelům o průkaz i držitelům zbraní benevolentní. Celou dobu se nemůžu zbavit pocitu, že všichni, s nimiž se potkávám při žádosti o zbrojní průkaz, sami chtějí, abych ho získal a zbraň mohl nosit. Ostatně i ministr vnitra Milan Chovanec chce lidem umožnit bránit vlast před teroristy.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.