Přihlásit

Na Šumavě se opět vyskytuje divoký vlk (svobodnymonitor.cz)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Dospělého dobře stavěného divokého vlka, asi samce, vyfotili ekologové pomocí fotopasti na pravém břehu Lipna nedaleko obce Loučovice. Mají tak k dispozici vůbec první důkaz o výskytu vlka na Šumavě.

 

V této lokalitě už dříve zaznamenali také rysa ostrovida a losa evropského. Nezisková organizace ALKA Wildlife o tom informovala na facebooku, kde zveřejnila i snímky.

 

Její manažerka Tereza Mináriková uvedla, že se odborníci shodují - podle stavby těla se jedná o divokého vlka. Přesnější důkaz by poskytla DNA, kterou k dispozici nemají.

 

"Všichni se shodují na tom, že to tak skutečně je. Je to poprvé, co víme, že byl vyfocen divoký vlk, který odnikud neutekl. Ověřovali jsme to u našich různých partnerů v regionu a u odborníků ze Saska, Bavorska a Itálie. Víme, že to je divoké zvíře," uvedla Mináriková.

 

V 90. letech se vyskytly zprávy o vlcích na Šumavě, ale nikdy nebyly ověřeny.

 

Vlk byl zaznamenán zhruba půl kilometru od Loučovic a tři čtvrtě kilometru na jih od lipenské hráze. Podle Minárikové jde o odlehlé místo na kopci v lese, který se nachází mezi hrází a rakouskou hranicí.

 

Odborníci si myslí, že se jedná o samotného migrujícího jedince. Začátkem února byl jeden takový migrující vlk vyfocen v rakouském Weinviertelu u městečka Stornsdorf, v březnu dalšího vyfotili v Bavorsku u města Rottal.

Vlků existovalo mnoho poddruhů (na snímku vlk šedý), byl však takřka vyhuben, některé poddruhy navždy vymizely (Foto National Geographic)

 

Populace vlka v česko-sasko-polském pohraničí postupně narůstá a vlk se začíná šířit do střední i západní Evropy.

 

Podle organizace se šelma vrací se do míst, kam vždy patřila a kde má v přírodě své místo.

 

"Máme fotku z levé i pravé strany. Fotopasti jsou rozmístěné v rámci našeho projektu Trans - Lynx, kde primárně sledujeme rysa," upřesnila Mináriková. Aby dobře identifikovali rysy, fotí je z obou stran.

 

V 90. letech se vyskytly zprávy o vlcích na Šumavě, ale nikdy nebyly ověřeny. V minulosti unikli i nějací vlci ze zahraničních chovů. Podle Minárikové tak doposud nebyl prokázán výskyt divoké populace.

 

ALKA Wildlife je výzkumnou organizací, která se zabývá ochranou přírody a výzkumem a ochranou šelem.

 

Loni prestižní časopis Science zveřejnil studii, podle které se do Evropy s úspěchem vrací původní druhy velkých šelem. Medvědi, vlci, rysi a rosomáci už prý obývají zhruba třetinu rozlohy starého kontinentu.

 

Šelmy podle vědců nežijí překvapivě jen v přírodních rezervacích nebo odlehlých divočinách, ale stále častěji také přímo v blízkosti lidských obydlí.

 

Vlk obecný v Evropě obývá 28 zemí v deseti různých populacích, uvedl časopis. Ekologické sdružení Hnutí Duha ale v souvislosti s tím upozornilo, že v Česku většímu výskytu velkých šelem brání ilegální lov.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.