Přihlásit

Útoky kormoránů připomínají Hitchcocka (Lidové noviny)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Stačí na internetu zadat do vyhledávače anglické slovo "cormorant" a vyjedou odkazy na tisíce článků o tom, jakou hrozbu představují kormoráni po celém světě. Mnoho let už děsí i rybáře v Česku.

ČESKÝ KRUMLOV
Kormoráni velcí v Česku dlouhodobě útočí na rybí obsádky v rybnících i na přirozené populace ryb ve vodních tocích. Zapříčinili výrazný propad produkce hodnotných vedlejších druhů ryb (býložravých a dravých druhů, línů, síhovitých ryb) i úbytek těch původních (pstruhů, lipanů, reofilních druhů).
V Evropě jsou v současnosti podle odhadů více než dva miliony kormoránů, kteří denně zkonzumují v průměru přes tisíc tun ryb v hodnotě kolem tří milionů eur (82,2 milionu korun).
Podle ornitologů u nás počty kormorána velkého dosáhly vrcholu v roce 2013. Tehdy v tuzemsku zimovalo více než 16 tisíc jedinců a způsobili škodu za 126 milionů korun. Čísla za loňský rok nejsou k dispozici, ale bude to obdobné. V posledních dvou letech totiž panovaly mírnější zimy, nezamrzly vodní plochy a prodloužila se doba pobytu tažných hejn na našem území.
Odstřel ano, ale... O jak velkou hrozbu jde, ukazuje příklad lipana. Na počátku 90. let jich rybáři v Česku ulovili za rok více než 80 tisíc. V posledních letech to ale bylo vždy jen několik tisícovek kusů. Jejich úbytek způsobili vedle vyder a volavek hlavně kormoráni. "Lipan žije uprostřed toku v hejnech a není plachý. Pro kormorána se stává ideální kořistí," řekl na setkání s novináři představitel jihočeského územního sdružení Českého rybářského svazu Milan Hladík. Jak se proti "náletům" hladových predátorů ve stylu Hitchcockova hororu Ptáci bránit? Kormorán velký byl sice vyňat ze seznamu zvláště chráněných živočichů a ministerstvo životního prostředí deklarovalo snazší získávání povolenek k odlovu a plašení tohoto ptačího druhu, jenže realita je podle rybářů jiná. Je i nadále chráněn, spadá pod ochranu volně žijících ptáků, takže jej nelze bez povolení střílet. Navíc rybáři přišli o kompenzace za utrpěné škody.
"Odlov je podmíněn nejrůznějšími omezeními, paradoxně přísnějšími než v době, kdy kormorán požíval nadstandardní ochrany jako zvláště chráněný živočich," konstatuje společné prohlášení Rybářského sdružení ČR a Českého rybářského svazu.
Situace je dnes podle rybářů natolik kritická, že začínají mít velké potíže i některé společnosti - což ohrožuje zaměstnanost v oboru a podepisuje se na samotné údržbě a funkčnosti rybníků. Podle ornitologů však řešení nárůstu populace kormoránů nespočívá v jejich odstřelu. Nápravu by měly přinést spíše obnova přirozených podmínek pro výskyt a rozmnožování ryb ve vodních tocích a méně intenzivní způsob komerčního chovu ryb.
Rybáři tvrdí, že ve volných vodách a na řekách kvůli kormoránům "dochází ke ztrátám biodiverzity a úbytku ryb, které je možné z finančních i jiných důvodů nahrazovat vysazováním jen do určité meze, nemluvě o nevratných ztrátách genetické výbavy v populacích těchto druhů".
Proto představitelé rybářů požadují, aby se na řešení problému podílelo mnohem aktivněji ministerstvo životního prostředí. To v minulosti podle nich "dlouhodobě a neopodstatněně podporovalo ochranu tohoto druhu a svou aktivitou přispělo k nárůstu stavů tohoto živočicha v celé Evropě."
Za jejich varováním se skrývá obava, aby se situace u nás nevyhrotila třeba jako ve Francii. Tam kvůli kormoránům zaniklo před lety až deset procent rybníků. Z mnoha se pak stala po vypuštění vody kukuřičná pole.
Hlava 22 Připomíná to absurdní situace z bestselleru Josepha Hellera. Rybáři dnes nedostávají peníze za škody způsobené těmito predátory jako v minulosti. A to proto, že ministerstvo životního prostředí vydalo povolení k jejich odlovu.
Jenže v současnosti se žádný hon na kormorány nekoná. Povolenky se nevydávají, proti odstřelu kormoránů brojí ochránci životního prostředí a nechce se do něj příliš ani myslivcům - není to pro ně výhodné ani ekonomicky.
Rybáři nyní chtějí, aby jim byly znovu poskytovány náhrady, alespoň dočasně. "Dokud stavy kormoránů a jimi způsobené škody nepoklesnou na přirozenou, přírodě blízkou úroveň, to znamená alespoň čtyř procent celkových ztrát na rybích obsádkách," říkají.

***
Přehled počtu predátorů a způsobených škod na rybách u členů
Rybářského sdružení ČR (RS ČR) včetně Českého rybářského svazu (ČRS)

Rybožraví predátoři (2013) škody
                                                   počet v tis. jedinců       Kč
Kormorán velký (hnízdící populace)          988               18 412
Kormorán velký (tažná populace)        15 385              107 621
Volavka popelavá                               16 237               42 462
Vydra říční                                            2411               59 926
Celková škoda                                                          228 421

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.