Přihlásit

Aerolinky reagují na smrt Cecila. Zakázaly přepravu trofejí (magazin.aktualne.cz)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Praha
Zabití známého lva Cecila zvláště trýznivým způsobem vyvolalo vlnu emocí nejen na sociálních sítích. Třináctiletou šelmu ze Zimbabwe oplakávali lidé napříč kontinenty, na což reagovali i ochránci zvířat. Poukázali na významnou roli leteckých společností, které pytlákům napomáhají s pašováním úlovků, informoval deník New York Times.

"Od aerolinek a dalších velkých cestovních společností by bylo pošetilé ignorovat veřejnou reakci na zabití lva Cecila a rostoucí obavy o situaci ohrožených druhů," píše Paul Ferris v petici, která požaduje po aerolinkách, aby odmítly přepravovat trofeje z Afriky.

Lev Cecil byl vylákán z národního parku, kde je lov přísně zakázán, dvěma podplacenými průvodci, postřelen a po mnoha hodinách stopování usmrcen. Za zabitím místní zvířecí celebrity, která se od turistů nechávala fotografovat, stojí americký zubař. Lvovi následně uřízl hlavu a stáhl ho z kůže. Taková trofej pak mohla být bez větších problémů přepravena ze země.

Velká část pytláckých úlovků, zvláště pak sloní kly, putují do asijských zemí právě nákladními lety. Aktivisté proto požadují změnu politiky aerolinií, aby se tak s pytláky nepodílely na zabíjení zvířat a následném vývozu trofejí.

Začátkem týdne se k zákazu přepravy loveckých trofejí přidaly Delta Air Lines, KLM, Air France, Iberia, Singapore Airlines, Qantas a IAG Cargo.

Společnosti tak navázaly na iniciativu South African Airways a později i aerolinek Emirates, Lufthansa a British Airways, že neschválí přepravu trofejí slonů, nosorožců, lvů a tygrů. Problémem zůstává fakt, že mnohé africké země povolují komerční lov, pro Zimbabwe, JAR, Namibii nebo Tanzanii je lovecká turistika nezanedbatelným zdrojem příjmů. Sportovní lovec za výlet s možností střelit si volně žijící zvíře zaplatí klidně až 50 tisíc dolarů.

Podle petice SumOfUs, požadující změnu politiky leteckých společností, žilo ještě před 100 lety v Africe kolem 200 tisíc lvů. Dnes je jich necelých 30 tisíc. To si uvědomuje i výrobce hraček Beanie Babby, který má v plánu prodávat plyšového lva Cecila a výtěžek z prodeje poté věnovat výzkumnému oddělení Wildlife Conservation při univerzitě v Oxfordu, kde se odborníci zabývají právě ochranou volně žijících zvířat v Africe.

"Doufejme, že tato jedinečná hračka bude zvyšovat povědomí o ochraně zvířat a dá útěchu všem, kteří jsou zarmouceni ztrátou Cecila," řekl Chicago Tribune zakladatel společnosti Ty Warner. Hračka bude k dostání koncem září.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.