Přihlásit

Sokolí samice žijící v krasu je z Maďarska (Vyškovský deník)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

V Moravském krasu nyní žijí dva sokolí páry. Dravci se v oblasti objevili po padesáti letech. Ornitologům se teď podařilo zjistit původ jedné z hnízdících samic.

Blanensko
Kdyby uměla mluvit, asi by spustila maďarsky.
Čtyřletá samice sokola stěhovavého, která už druhým rokem hnízdí v Moravském krasu, totiž pochází z Bukových hor v severní části Maďarska. Zjistili to odborníci. "Byla okroužkovaná v roce 2013," oznámil ornitolog René Bedan.
Právě díky kroužku se podařilo vypátrat původ dravce. "Všimli jsme si ho už loni. Až letos se však naskytla příležitost, kdy bylo možné sokolku vyfotit tak, abych rozluštil kód na kroužku. Při kontrole fotopasti jsem zcela náhodně samici vyfotil skrz větve.
Doufal jsem, že kód bude čitelný a doma jsem zjistil, že je," pokračoval Bedan.
Ornitolog kód poslal kolegovi, který se věnuje odečtům z ptačích kroužků. Ten mu řekl, že takové značení nezná. Kód pak koloval mezi různými odborníky v České republice i zahraničí. "Jeden z kolegů zjistil, že kroužkovatel dal odečítací kroužek na levou nohu místo na pravou. Tím vznikl ten zmatek," popsal problémy ornitolog.
Pátrání znesnadnilo také použití zastaralého kroužku. "Měl již neplatnou barevnou kombinaci," vysvětlil člen Českého svazu ornitologů David Horal.
Odpověď nakonec vytrvalí nadšenci nalezli v Maďarsku.
Mužem, který samici poslední květnový den roku 2013 okroužkoval, je tamní vědec Tamás Szitta. Hnízdila na zhruba desetimetrové skále. "Jsem rád, že jsem mohl kolegy informovat.
V severním Maďarsku žije významná populace těchto migrujících dravců," reagoval potěšeně Szitta.
Podle Bedana se jedná o první případ, kdy byl v České republice zjištěný sokol pocházející z Maďarska.
A obecně z území na jih od České republiky. "Základ české sokolí populace je tvořený ptáky z Německa a Polska. Další zajímavostí je výběr místa k hnízdění, tedy krasová oblast a vápencové skály. Jedná se o prostředí, které je podobné místu jejího narození," upozornil ornitolog.
Oběma sokolím párům se v Moravském krasu daří.
Letos v létě se v obou hnízdech narodilo dohromady pět mláďat. Všechna již opustila rodné teritorium a zamířila za novým domovem. Kvůli úspěšnému vylíhnutí jednoho z nich zůstal letos v květnu a červnu pro veřejnost uzavřený prostor kolem hojně navštěvované Býčí skály.

***
Sokoli v Moravském krasu
. Sokolové se v Moravském krasu znovu objevili v roce 2016.
. Do oblasti se vrátili po 50 letech.
. Nyní v krasu žijí 2 páry a 1 samotářský samec.
. Ornitologové zjistili, že jedna ze samic pochází z Bukových hor v Maďarsku.
. Původ se podařilo zjistit díky kroužku na noze.
. Maďarsko není typickou zemí, odkud k nám tito dravci míří.
. V Moravském krasu se letos narodilo 5 mláďat.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.