Přihlásit

MINISTR JUREČKA: MIMOŘÁDNÁ OPATŘENÍ KVŮLI AFRICKÉMU MORU PRASAT PLATÍ I PO UKONČENÍ STAVU NEBEZPEČÍ (AGRObase zpravodaj)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

PŘESTOŽE VE ZLÍNSKÉM KRAJI SKONČIL STAV NEBEZPEČÍ V SOUVISLOSTI S AFRICKÝM MOREM PRASAT (AMP), VŠECHNA OPATŘENÍ VYDANÁ ZLÍNSKÝM KRAJEM I STÁTNÍ VETERINÁRNÍ SPRÁVOU ZŮSTÁVAJÍ V PLATNOSTI. DO OHNISKA NÁKAZY TAK I NADÁLE PLATÍ ZÁKAZ VSTUPU, PRAVIDELNĚ SE DOPLŇUJÍ PACHOVÉ OHRADNÍKY, V PROVOZU ZŮSTÁVAJÍ I ELEKTRICKÉ. O ZKUŠENOSTECH SE ZAMEZENÍM ŠÍŘENÍ AMP JEDNAL MINISTR MARIAN JUREČKA SE SVÝM NĚMECKÝM PROTĚJŠKEM CHRISTIANEM SCHMIDTEM.

"Na jednání jsem svého německého kolegu seznámil s postupy, které u nás využíváme při boji s africkým morem prasat. Ujistil jsem ho, že děláme vše pro to, aby se nákaza dále nešířila. Těší mě, že pan ministr naši práci ocenil," řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.
I po ukončení stavu nebezpečí zůstávají v platnosti všechna opatření jak v zamořené oblasti, tak ve zbytku republiky. Zamořená oblast (okres Zlín) je rozdělena na dvě zóny, zelenou s nižším rizikem, a vysoce rizikovou červenou zónu. V celém okrese musí chovatelé domácích prasat dodržovat speciální podmínky biologické bezpečnosti (zejména zabránění kontaktu domácích prasat s divokými, zákaz krmení zelenou pící, zákaz podestýlání slámou, používání vyčleněného pracovního oděvu a obuvi). Ulovená divoká prasata se musí povinně testovat na přítomnost viru AMP. Z doposud nalezených 181 uhynulých divokých prasat (z toho 125 nalezeno v červené zóně) prokázaly testy přítomnost viru AMP v 97 případech. Všechny pozitivní nálezy byly z červené zóny. V červené zóně (ohraničené pachovými a elektrickými ohradníky) platí zákaz lovu veškeré zvěře s výjimkou divokých prasat, ta je možné lovit výhradně prostřednictvím odchytových klecí. Do celé této oblasti je zakázaný vstup veřejnosti. V červené zóně vymezené honitbami (vně pachových ohradníků) platí zákaz společného lovu spárkaté zvěře a zákaz lovu divokých prasat s výjimkou odlovu divokých prasat prostřednictvím odchytových zařízení.
Za každé divoké prase ulovené pomocí odchytového zařízení se vyplácí 4 000 Kč, stejnou částku dostávají myslivci i za nalezené uhynulé prase v červené zóně.
V zelené zóně, tedy území okresu Zlín mimo červenou zónu, je povolený odstřel divokých prasat výhradně proškolenými lovci. Od 28. července letošního roku zde bylo prozatím odloveno 317 divokých prasat, všechna s negativním výsledkem na AMP.
Za každý ulovený kus zde lovec dostane zástřelné ve výši 3 000 Kč, stejnou částku i za nalezené uhynulé prase odeslané k vyšetření.
Prasata odlovená v zamořené oblasti mohou být za splnění předepsaných podmínek použita pro lidskou spotřebu, v praxi jsou však podmínky natolik přísné, že všechna prasata se likvidují v asanačním podniku. Za každé takové prase se pak uživateli honitby (místním myslivcům) s ohledem na věkovou kategorii poskytuje náhrada ve výši 1 000 Kč za sele, 2 000 Kč za lončáka a 3 200 Kč za dospělý kus. O kompenzaci za zlikvidovanou zvěřinu musí uživatelé honiteb požádat Ministerstvo zemědělství, a to do šesti týdnů od ulovení prasete.
Žádost musí být potvrzena místní krajskou veterinární správou.
Vymezena je také oblast s intenzivním odlovem. Jde o území kolem okresu Zlín po státní hranice se Slovenskem a Rakouskem a dálnici D1. V této oblasti je nařízený intenzivní lov všech věkových kategorií divokých prasat s povolením některých doposud zakázaných způsobů lovu. Všechna ulovená prasata se musí testovat na AMP, za každý ulovený kus dostávají myslivci zástřelné ve výši 1 000 Kč. Zatímco průměrně bylo v předchozích letech v této oblasti za celý rok odloveno přibližně 12 500 divokých prasat, jen od 17. července zde bylo doposud odloveno 2 645 prasat.
MZe uživatelům honiteb proplácí náklady vynaložené na zajištění neškodného odstranění prasat ulovených v oblasti s intenzivním odlovem a s tím spojených nákladů (pořízení kafilerních boxů, dezinfekčních prostředků a pracovních a ochranných pomůcek apod.). Dále MZe poskytne náhrady ztrát i zemědělcům, kterým bylo zakázáno v souvislosti s výskytem afrického moru prasat sklízet zemědělské plodiny.
Některé dříve zakázané způsoby lovu jsou kvůli snaze o snížení celkového počtu černé zvěře povoleny na celém území ČR (mimo zamořené oblasti).
Probíhají rovněž cílené kontroly v chovech domácích prasat, k 31. 8. jich bylo prověřeno 309, v 7 chovech inspektoři zjistili pochybení v biologické bezpečnosti.

Aktuální informace o africkém moru prasat najdete na novém webovém portálu www.africkymorprasat.cz

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.