Přihlásit

Myslivci na jižní Moravě ulovili už devět set divočáků (Hodonínský deník)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Jižní Morava
Téměř devět stovek divočáků ulovili za poslední tři měsíce myslivci na Hodonínsku a Břeclavsku.
Tak dlouho už na Moravě a ve Slezsku platí mimořádná veterinární nařízení, která mají zabránit šíření nebezpečného afrického moru prasat ze Zlínska. "V okrese Břeclav to bylo téměř dvě stě kusů, na Hodonínsku pak více než sedm set," informoval včera Petr Majer ze Státní veterinární správy.
Další intenzivní odlovy ve vytýčené příhraniční oblasti, která je ohraničená dálnicí D2, se ale v posledních týdnech komplikují. "Lesy jsou totiž plné houbařů, to se pak divočáci špatně loví.
Myslivci nechodí s puškou do lesa plného lidí. Navíc divočáci se často schovávají do kukuřice," upozornil předseda střelecké komise Okresního mysliveckého spolku v Hodoníně František Vaďura.
Zároveň připomněl, že ani povolení zakázaných způsobů lovu, jako jsou nasvícení a zařízení na noční vidění, situaci příliš nezměnilo. "Například ceny infrakamer na kulovnici začínají na devadesáti tisících korunách.
Mohou si je tedy pořídit jen hodně bohatí myslivci," uvedl Vaďura.
Podle Zdeňka Růžičky z břeclavského Okresního mysliveckého spolku lze početnější odlovy divokých prasat očekávat až v příštím měsíci. "Nyní mají ještě na polích k dispozici potravu a v lánech kukuřice se špatně loví. Ke krmelištím se přesunou až v listopadu a prosinci," sdělil Růžička.
Zároveň připomněl, že oproti minulým letům se počty odlovených divočáků letos zvýšily jen o několik procent. "Ročně se na Břeclavsku odloví zhruba čtyři sta kusů," doplnil Růžička.
Navrhovatelé mimořádného odlovu jsou přesto spokojení. "Díky přijatým opatřením se podařilo zamezit dalšímu šíření této vysoce nakažlivé choroby prasat, což se doposud nikde v zahraničí nepovedlo," upozornila mluvčí ministerstva zemědělství Markéta Ježková.
V oblasti s intenzivním odlovem se za tři měsíce podařilo vyšetřit už více než pět tisíc divočáků. Veterinární správa má zatím nahlášených 112 nakažených zvířat, a to výhradně v okolí Zlína. Africký mor přenášejí volně žijící zvířata, pro lidi není nebezpečný.

LOVCI S TLUMIČI
Do odlovů se na některých místech zapojili i studenti lesnických škol, kteří mohou získat lovecký lístek už v šestnácti letech. To ale není případ lesnické školy v Bzenci na Hodonínsku.
"Nemáme totiž vlastní honitbu," vysvětlil zástupce ředitele Roman Cibulka.
Ministerstvo vnitra dokonce na Zlínsku vyslalo minulý týden do honiteb dvacítku policejních odstřelovačů s více než dvěma tisíci náboji. "S ohledem na maximální možnou efektivitu je vhodné zvolit způsob lovu za využití prostředků, které běžná osoba užít nesmí. Například tlumiče zvuku," uvedl mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán.

Odstřel od 17. 7. 2017
V celé oblasti s povoleným intenzivním lovem na Moravě a ve Slezsku: 5 305 divokých prasat
. Hradišťsko: 1 105 kusů
. Kroměřížsko: 1 015 kusů
. Hodonínsko: 701 kusů
. Břeclavsko: 194 kusů
. Znojemsko: 2 kusy
Zdroj: Státní veterinární správa

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.