Přihlásit

Národní památkový ústav představil populárně-naučné a odborné knihy (kultura21.cz)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Z několika desítek publikací, které vloni vydal Národní památkový ústav, jsou mnohé výsledkem a oficiálním výstupem vědeckovýzkumné činnosti této instituce. Věnují se širokému spektru témat a odrážejí tak šíři působnosti NPÚ i multidisciplinaritu oboru památková péče.
Přestože mezi výstupy vědeckovýzkumné činnosti patří například software, prototyp, ověřená technologie nebo také konference, workshop či výstava, jsou knihy obecně nejoblíbenější; jen v roce 2015 na ně NPÚ vynaložil přes 7 milionů korun. Fakta, poznatky a znalosti o kulturním dědictví dokážou totiž publikace šířit velmi příjemným způsobem.
Publikací, která tomuto popisu beze zbytku odpovídá, je například obrazová kniha Zámek s vůní benzínu autorů Miloše Hořejšího a Jiřího Křížka o vývoji motorismu na šlechtických sídlech od konce 19. století do roku 1945. Další výpravnou obrazovou publikací vydanou v loňském roce, je katalog Malované zbraně na státním zámku Konopiště autorů Stanislava Hrbatého a Petra Czajkowského, který představuje ucelený soubor malovaných zbrojí z fondů zámku včetně předmětů ze sbírky Vojenského historického ústavu v Praze.
Třetí loňskou reprezentativní obrazovou publikací NPÚ je Johannes Georg de Hamilton, malíř zvířat a lidí autorky Ludmily Ourodové-Hronkové. Malíř, který proslul bravurními olejomalbami s loveckými náměty a dokonale přesnými portréty koní a psů, pracoval od počátku 18. století na jihočeských zámcích Hluboká, Ohrada a Třeboň.
Další pozoruhodná publikace, nazvaná Krajinné památkové zóny autora Karla Kuči a kolektivu představuje poprvé všech 24 krajinných památkových zón České republiky z hlediska historického vývoje, dochovaných hodnot, zaniklých prvků a reálnosti jejich obnovy i jevů, které hodnoty území narušují.
Velmi záslužným dílem pro odborníky a instituce české i zahraniční je vydání třísvazkové publikace Tisky 16. století v zámeckých knihovnách České republiky autorů Pavla Hájka, Zuzany Hájkové, Petra Maška a kolektivu.
Neméně záslužný, i když zcela jiný typ výstupu představuje série pěti metodik Památky nás baví, v nichž se autorky Hana Havlůjová, Martina Indrová a kol. věnují potenciálu památek a historického prostředí při vzdělávacích programech využívaných pro různé typy učení a různé cílové skupiny. Národní památkový ústav provádí základní výzkum, aplikovaný výzkum nebo experimentální vývoj v rámci své hlavní činnosti od roku 2009; do vědeckovýzkumných úkolů se aktivně zapojuje od roku 2010. Hlavním zdrojem financování vědeckých projektů a úkolů NPÚ jsou Program aplikovaného výzkumu a vývoje národní a kulturní identity (NAKI) a program institucionální podpory dlouhodobého koncepčního rozvoje výzkumné organizace (DKRVO). Dalším významným poskytovatelem financí je Grantová agentura ČR.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.