Přihlásit

Do Braniborska za hejny jeřábů (novinky.cz)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Podzimní období je doslova žní pro fotografy, zejména pak pro ty, kdo se specializují na volně žijící zvířata a ptactvo. Své o tom vědí v Braniborsku. Spolková země obklopující německou metropoli Berlín je až překvapivě bohatá na faunu i flóru a skýtá ideální podmínky pro statisícová hejna jeřábů i dalších ptačích druhů pro načerpání sil před každoročním odletem do teplých krajin.

Desetitisíce jeřábů na dostaveníčku nedaleko metropole
Jindy zcela obyčejné venkovské prostředí okolo městečka Linum v Braniborsku, asi hodinku cesty autem od Berlína, každý podzim nebývale ožívá. Leží v srdci krajiny poseté rybníky, mezi nimiž se klikatí proud řeky Havoly. V tomto období Linum láká všechny nadšené ornitology a fotografy. Proč? Lokalitu si oblíbili jeřábi coby ideální shromaždiště před odletem do teplých krajin. Loni touto dobou se jich tu sešlo úctyhodných 80 tisíc. Kdo by chtěl spatřit úchvatné opeřence v takto hojném počtu, měl by si pospíšit. Začátkem listopadu už jich tu zpravidla zbývá jen pár tisícovek.
Na lidské návštěvníky se v Linum samozřejmě těší také. Místní spolek na ochranu přírody s návštěvnickým centrem v budově bývalé kovárny každoročně počítá s velkým zájmem o komentované vycházky s ochranáři a profesionálními ornitology, neboť Němci jsou obecně známí jako nadšenci do pozorování volně žijících zvířat. Zájemce zavedou do míst, odkud lze hejna jeřábů pozorovat, aniž by opeřenci byli rušeni.

Zaručený tip pro ornitology
Dalším místem, kde na podzim i na jaře každý fotograf ptactva zaručeně uspěje, je jezero Gülper See kousek dál západním směrem od Berlína. V jezeře z doby ledové hladina dosahuje hloubky pouze 1,5 metru, ptáci se tu tak pro potravu nemusí potápět hluboko. Ideální úkryt poskytnou lužní lesy v nížinách okolo řeky Havoly. Oproti okolí městečka Linum tady však převládají divoké husy, kterých se tu běžně slétá kolem 100 tisíc. Nejlepší je vyrazit na pozorování k večeru. To se stotisícové hejno srocuje nad jezerem. Ideálním místem pro fotografy je malý poloostrov s rozhlednou. Přímo na poloostrůvku pak odpočívají další druhy vodních ptáků. Na severním břehu jezera je pak možné čas od času spatřit i pár orlovce říčního.
Okolo jezera Gülper See vede i naučná stezka. Začíná nedaleko větrného mlýna v obci Prietzen a odtud pokračuje po hrázi, odkud je výhled na celé jezero. Doporučuje se vzít s sebou dalekohled. S určováním druhů pak návštěvníkům pomohou informační tabule s typickými siluetami a dalšími znaky jednotlivých druhů. Pro ty, kdo by pozorováním rádi strávili delší čas, jsou i podél této trasy vybudovány dvě rozhledny.

Národní park Dolní Poodří
Národní park na dolním toku řeky Odry je hotovým rájem pro vodní ptactvo různých druhů. Rušno je tu celoročně, neboť některé druhy sem létají přezimovat ze severněji položených oblastí Skandinávie či Pobaltí. Na podzim tu lze spatřit více než stotisícová hejna divokých kachen, hus, labutí i jeřáby, kteří se tu v počtu asi 15 tisíc zastavují na cestě do jižních krajin. Podívaná je o to úchvatnější, když podzimní krajinu zahalí mlžný závoj.
V minulých letech správa národního parku provedla sčítání druhů ptactva, které se zde vyskytuje a došla k číslu 284, z čehož 145 druhů zde přímo hnízdí. Například maličký pěvec rákosník ostřicový v nehnízdí nikde jinde v celé zemi. Podobně je na tom i chřástal polní.
Národní park Dolní Poodří je jediným národním parkem německé spolkové země Braniborsko a zároveň jediným v celém Německu, jenž chrání lužní krajinu. Ta patří se svým pestrým charakterem od záplavových oblastí, přes lužní lesy a slepá ramena, až po mokřady k druhově nejrozmanitějším a zároveň nejohroženějším v celé Evropě. Národní park se rozprostírá na území dlouhém 60 km od města Hohensaaten na jihu až po Stettin na pobřeží. Objevovat ho lze pěšky, i na kole nebo bruslích, neboť jsou zde zpevněné cesty podél hrází. Vyhledávaným turistickým cílem je i návštěvnické centrum parku v Criewenu.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.