Přihlásit

Tuhá zima přilákala na Dyji více druhů ptáků než obvykle, po sedmi letech se vrátily volavky bílé (parlamentnilisty.cz)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Více druhů vodních ptáků než obvykle napočítali při pravidelném zimním sčítání  v národním parku na začátku ledna ornitologové.

Tuhá zima na Dyji přilákala například i turpana hnědého nebo hvízdáka euroasijského. Po sedmi letech se také do národního parku vrátily volavky bílé. Zamrzlá řeka naopak nevyhovovala kormoránům. Celkem ale bylo ptáků méně než v některých teplejších letech.

Turpan hnědý
Turpana hnědého ornitologové zahlédli těsně za hranicí Národního parku Podyjí pod hrází Znojemské přehrady. Hnízdí v tundře nebo na pobřeží moře. Ze severní Evropy více na jih se posunuje v zimě. Na jižní Moravě zimuje v nízkých počtech. Na Znojemsku však výjimečně, zaznamenán tu byl jen jednou před devíti lety. Pozorovatelé jej mohou rozeznat podle bílých loketních letek a dospělé samce pak i podle půlměsíční bílé skvrnky pod okem a světle oranžově lemovaného zobáku. Ti jsou ale v našich podmínkách velmi vzácní.

Hvízdák euroasijský 
Hvízdák euroasijský obývá severnější oblasti a přes Česko v malých počtech na podzim a na jaře prolétá. Obvykle tu ale nezimuje. Letos ale lidé mohou vidět nejméně šest jedinců ve Vranově nad Dyjí. Tato kachna je velice hlučná a nápadná svým zbarvením. Samec se pyšní kaštanově hnědým krkem a hlavou, se smetanově žlutým čelem, samice je celá matně rezavohnědá až šedá.

Volavka bílá
Po dlouhých sedmi letech se do národního parku vrátila volavka bílá. Ornitologové tu na řece napočítali 11 jedinců. Tento až metr velký elegantní pták se živí malými hlodavci nebo rybami a obojživelníky. Na Znojemsku si tak oblíbil především výlovy rybníků, ale početné skupiny můžete spatřit často i na polích. Při vyplašení vydává překvapivě pronikavé chraplavé zvuky.
Nebe nad národním parkem tuto zimu podle ornitologů střeží i čtyři orli mořští. To je více než ve většině minulých let. Orel mořský je největší dravec, který nad Českem létá. Odborníci tohoto kriticky ohroženého ptáka v Podyjí v zimě pravidelně pozorují od devadesátých let.
Méně naopak bylo kormoránů. Zhruba stovka ptáků představuje jen zlomek z pětisethlavého hejna, které ornitologové pozorovali minulý rok. Zamrzlá řeka jim neposkytuje dostatek místa k lovu ryb, a proto se pro letošek usadili jinde.

Skorec vodní
Velké pokrytí Dyje ledem je taky jedním z důvodů, proč odborníci na řece v národním parku napočítali celkově téměř o tisícovku méně ptáků než minulý rok. Zapříčinily ho tuhé mrazy a pravděpodobně i změna režimů na průtocích ve vranovských elektrárnách. Ryby tak letos mají větší šanci schovat se před okřídlenými rybáři. Led na řece zapříčinil také nízké počty zjištěných skorců nebo to, že nebyl pozorován jediný ledňáček říční.
Vodní ptáky zimující v národním parku mohou zájemci nejlépe pozorovat v okolí Vranova nad Dyjí a Hardeggu. Při lednovém sčítání ornitologové v národním parku pozorovali patnáct druhů zimujících opeřenců v celkovém počtu téměř patnáct set jedinců.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.