Přihlásit

Vlci na Šumavě zadávili loveckého psa. „Nejsme na ně zvyklí více než sto let, útoky na člověka nehrozí,“ uklidňuje mluvčí parku (radiozurnal.rozhlas.cz)

  • Kategorie: Zprávy z oboru myslivost

Vlci jsou stále častěji vidět v jižní části Šumavy. Pohybují se kolem Nové Pece a Želnavy, kam chodí i ve dne. Místní začínají mít obavy. Přispěl k tomu i incident, kdy smečka vlků v prosinci přímo před myslivci usmrtila loveckého psa při naháňce. Na Šumavě jde o úplně první takovou událost.

Neohrožená vlčí smečka
„Psi naběhli do mlaziny, ozval se povyk a ven vyběhl vlk se psem. A zadávil ho,“ líčí myslivec Vlastimil Baštýř. Účastnil se prosincové naháňky u Nové Pece, při níž smečka vlků usmrtila fenku jagdteriéra.  „Na jednu stranu vyběhli tři, na druhou stranu pět. Kdyby to byl divoký vlk, ti panicky prchají. Tihle tu nemají žádného predátora a když budou takto krotcí, může se stát, co se stává: napadení člověka psem,“ uvažuje myslivec.

Nezávislý starosta Nové Pece na Prachaticku Martin Hrbek upozorňuje, že mezi místními už začínají panovat obavy o bezpečnost. Sám má s vlkem osobní zkušenost: „Letos jsou přemnožená divoká prasata a po jejich stopách prošel údolím vlk. Šel i přes naši zahradu na Jeleních vrších. Je to nepříjemný pocit a samozřejmě děti bych teď do lesa samotné nepustil.“

Útoky na člověka prý nehrozí
Stojíme spolu u hranice s Národním parkem Šumava, přímo na cyklostezce. V těchto lesích, které jsou pár desítek metrů od nás, se pohybuje vlčí smečka. „I místní obyvatelé potkávají vlky na vzdálenost dvacet metrů, kde se zastaví,“ říká starosta.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.