Přihlásit

Členové stráže přírody a lesní stráže mají od dneška vyšší pravomoci (ČTK)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Praha 1. ledna (ČTK) - Členové stráže přírody a lesní stráže mají od dneška vyšší pravomoci. Úřady také mohou zakázat nebo omezit odpalování ohňostrojů a zábavní pyrotechniky na území chráněných krajinných oblastí. Stanovuje to zákon o invazních druzích, který dnes nabyl účinnosti. Právní úprava, která má omezit šíření invazních druhů rostlin a zvířat v Česku, je reakcí na nařízení EU.

Podle ministerstva životního prostředí je posílení kompetencí stráže přírody a lesní stráže nutné kvůli neukázněným turistům. Stráž přírody nově může zastavovat vozidla ve zvláště chráněných územích nebo významných ptačích oblastech při podezření, že porušila zákaz vjezdu. Podobnou pravomoc získává lesní stráž při podezření, že osádka automobilu porušila lesní zákon. Lesní stráž navíc bude moci vyžadovat například souhlas vlastníka lesa s vjezdem, pořizovat zvukový a obrazovaný záznam a zadržet člověka, který porušuje lesní zákon.

Možnost zakázat ohňostroje na chráněných územích pak doplní dosavadní dosavadní praxi, kdy tuto pravomoc měly úřady jen pro území národních parků.

Úprava dále cílí na omezení invazních nepůvodních druhů, které ohrožují biodiverzitu a ekosystém. Ty eviduje tzv. unijní seznam invazních druhů a novela také vytváří rámec pro opatření potřebná k prevenci zavlečení invazních druhů a k regulaci těch, které už se v Česku rozšířily.

Za invazní druhy se považují zavlečené nepůvodní organismy, které se rychle šíří, agresivně vytlačují původní druhy a způsobují rozsáhlé ekologické škody.

V Evropské unii je více než 12.000 nepůvodních druhů rostlin a zvířat, deset až 15 procent z nich se považuje za invazní. V Česku se eviduje přes 2000 nepůvodních druhů, podíl invazních se pohybuje také do 15 procent. Jde například o některé druhy severoamerických raků, kteří šíří račí mor, mývaly severní, psíky mývalovité nebo nutrie říční. Z rostlin jsou za invazní považovány bolševník velkolepý, netýkavka žláznatá či javor jasanolistý.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.