Přihlásit

Za hraběte Šporka se z prostého zabíjení zvěře stala společenská událost, vysvětluje velmistr Řádu svatého Huberta ( radiozurnal.radio.cz)

  • Kategorie: Zprávy z oboru myslivost

Lovecký roh zavěšený na dvou řetízcích, uprostřed je medailon se zjevením svatého Huberta. Tak vypadá insignie Řádu svatého Huberta, který založil hrabě Václav Špork. „Posláním řádu je profesní a duchovní rozvoj vlastní osobnosti a svým příkladem dávat pozitivní vzor ostatním myslivcům,“ přibližuje velmistr řádu Jan František Votava, který se chystá na tradiční svatohubertské slavnosti v Lysé nad Labem.


V čem spočívá takzvaná ušlechtilá honba?

Dneska spousta lidí má problém zvíře zabít, a je to jedno, jestli domácí nebo divoké. Já osobně se přiznám, že jsem měl štěstí, že jsem vyrůstal na venkovně a setkával jsem se od raného dětství s tím, že babička musela useknout slepici hlavu, nebo děda podřezával jehňata. Zdá se to drsné, ale člověk má typický chrup všežravce, takže nejen bylinky, ale i masíčko. A neznám etičtější způsob získání bílkoviny, to znamená masa, než je právě v myslivosti.

A jak jde dohromady myslivost s vírou?

Je to poslání dané Stvořitelem. Takže v Bibli je několikrát zopakováno, že člověk má spravovat tuto zemi a být moudrým hospodářem svěřeného ráje.

Zakladatelem Řádu svatého Huberta byl hrabě František Antonín Špork. Co ho k tomu před více než 300 lety vedlo?

Přiznám se, že nevím. Možná to byla touha zviditelnění se, protože to byla exkluzivní společnost, řádová pravidla stvořil zřejmě na základě inspirace u dvora krále Ludvíka. Když začal provozovat v Čechách parforsní způsob lovu, byla to naprostá novinka, a on to dělal s náležitou noblesou. Nechal vyškolit trubače na lesní rohy přímo ve Francii, a když se vrátili, začal praktikovat tento způsob honby. Tím zaujal ostatní šlechtu a postupně, jak si získával tento způsob lovu věhlas, tak z prostého zabíjení se stala společenská událost, dal tomu přesná pravidla. Už to nebylo pobíjení zvěře uprostřed ohrazeného malého prostoru, ale vybral se jeden jediný kus a praktikovala se takzvaná štvanice. Dnes už jsem dál, tento způsob lovu je nepřijatelný, ale to je historický vývoj.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.