Přihlásit

Právo bránit život se zbraní bude v ústavě, schválila Sněmovna (novinky.cz)

  • Kategorie: Zprávy z oboru myslivost

Poslanci v pátek schválili ve třetím čtení ústavní zakotvení práva bránit sebe i jiné se zbraní. Loni Sněmovně toto doplnění Listiny základních práv a svobod předložil Senát.

„Změna tak navrhuje explicitní právo na ochranu života. Stanovuje, že může jít o obranu se zbraněmi,“ vysvětlil předkladatel senátního návrhu Martin Červíček (ODS).

S ním ho navrhlo i dalších 34 členů horní komory jako například Tomáš Goláň (SEN 21), Miloš Vystrčil (ODS) nebo Ivo Bárek (ČSSD).

„Vzhledem k významu práva na život, které je právo nejzákladnější, návrh považuje za správné symbolicky povýšit toto právo na úroveň ústavní,“ píše se v důvodové zprávě.

Listina základních práv a svobod by podle Senátu měla nově obsahovat ustanovení, že "právo bránit život svůj či život jiného člověka i se zbraní je zaručeno za podmínek, které stanoví zákon". Ústavní změna podle senátorů navíc posílí pozici ČR při projednávání dalších unijních regulací.

 

Proti Evropské komisi

Novela vychází z petice, kterou podepsalo více než 100 tisíc lidí včetně ústavních činitelů. Petice byla reakcí myslivců a dalších majitelů zbraní na snahu Evropské komise omezit vlastnictví zbraní včetně legálně držených. Komise to nejprve zdůvodnila tím, že je nutné přijmout opatření proti terorismu.

Oproti tomu kritici unijního opatření ale poukazovali na to, že teroristé většinou používají nelegálně opatřené zbraně a že stávající český zákon je dostačující.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.