Přihlásit

Množství zvěře spásá vše zelené, ochranáři omezí chov v oboře pod Pálavou (brno.iDNES.cz)

  • Kategorie: Zprávy z oboru myslivost

Spor lesníků a ochránců přírody o hospodaření v Milovickém lese pod Pálavou vyvrcholil. Agentura ochrany přírody a krajiny rozhodla, že činnost Lesů ČR v oboře omezí. Tvrdí, že zatěžuje rostliny i živočichy. Intenzivní chov zvěře v oboře stav zdejší přírody rapidně zhoršuje. 

Ochránci přírody mimo jiné porovnávali prostředí v oboře a mimo ni. I pro laika je na první pohled patrné, že v oboře zcela zmizelo bylinné patro. Zatímco za plotem je les podrostlý bylinami a křovím, uvnitř obory je pod stromy jen holá zem. Všechno zelené spásla a udupala zvěř. 

„Z lesů v oborách postupně mizí vzácné a chráněné rostliny, několik druhů, jako je třeba hnědenec zvrhlý, vstavač nachový a zvonek boloňský, které zde prokazatelně rostly ještě po roce 2000, se v uplynulých letech nepodařilo dohledat. A další – divizna brunátná, kosatec nízký a třemdava bílá – jsou na pokraji vymizení,“ vysvětluje botanička Helena Prokešová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.