Přihlásit

Třímetrový svatý Prokop stráží Dlouhou Třebovou (Katolický týdeník)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Respekt a obdiv - slova, která od poloviny listopadu kolují na sociálních sítích v souvislosti s odhalením téměř třímetrové sochy sv. Prokopa, kterou pro Dlouhou Třebovou vykoval umělecký kovář František Bečka.
Slavnostnímu aktu předcházela nejprve v kostele troubená hubertská mše, při které byl před oltář položen jelen, kapr, bažant, kachna, kaštany, chléb a víno. Dorazily na ni dvě stovky lidí. "Celá slavnost propojila všechny složky, které v obci mezi Českou Třebovou a Ústím nad Orlicí působí. Podnět ke vzniku sochy vzešel od obce, která s pomocí více než padesátiprocentní dotace z Pardubického kraje sochu sv. Prokopa, jenž je patronem Dlouhé Třebové, zainvestovala," řekl s neskrývanou spokojeností P. Miloš Kolovratník, pod jehož duchovní správu obec patří. Ta má ostatně ve svém obecním znaku berlu, k níž je obojkem připoután drak jako symbol ďábla.
"Svatý Prokop zkrotil berlou draka, je to symbol poražení zla. Obec už jednu sochu sv. Prokopa na dolním konci obce má. Nedopátrali jsme se však, proč se právě sv. Prokop stal jejím patronem. Se sochami se hýbat nemá, a tak jsme se rozhodli instalovat do centra obce další sochu," uvedl při slavnostním odhalení starosta obce Jaroslav Kašpar.
Díla, která vznikají v dílně kováře Františka Bečky, jsou známá po celém světě. Rád v nich uplatňuje přírodní motivy. Mimořádný zájem vzbudily třeba jeho kované globusové hodiny v italské Massa Martaně či nedávno odhalené kované sousoší Vzkříšení Ježíše Krista, Panny Marie a Máří Magdaleny. O své práci František Bečka říká: "Sakrální tematika tvoří podstatnou část mé tvorby. Ježíšů na kříži jsem vykoval už nespočet. Pro křížovou cestu v Ústí nad Orlicí jsem vykoval Ježíše Krista v životní velikosti." Se stejnou vášní se umělec věnuje i malování a restaurování obrazů s biblickými výjevy. Žádanými výtvory z jeho dílny jsou také repliky zbraní, které vlastní mnohá muzea. S Bečkovým dílem se lze setkat mimo jiné v Anglii, Řecku či Nizozemí, své práce vystavoval rovněž v Miláně, Athénách, Londýně, New Yorku, Paříži či Vídni.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.