Přihlásit

EU chce dál používat kontroverzní herbicid, polyká ho i železnice (Prima TV)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor
--------------------
Státy Evropské unie si dnes odhlasovaly, že chtějí dalších 5 let používat chemickou látku glyfosát. Ta se používá v přípravcích na hubení plevele, například v Roundupu. Jenže podle Světové zdravotnické organizace látka způsobuje rakovinu.

Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka
--------------------
Česko ale může používání látky na vlastní pěst omezit. Jak to udělá, no to se ptám Karoliny Hošek.

Karolina HOŠEK, redaktorka
--------------------
Dobrý večer. Trochu jako "chytrá horákyně", tak se ke kontroverzní chemikálii staví český ministr zemědělství Marian Jurečka. Zatímco v Evropském parlamentu pokaždé hlasoval pro to, aby se glyfosát používal dál, naší televizi dnes řekl, že Česko by mělo používání látky omezit, a to například na veřejných prostranstvích nebo u drobných zahrádkářů. Bez prostředku se ale podle něj, na rozdíl od Francie, která ho chce stopnout úplně, naše republika zatím ještě neobejde.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství /KDU-ČSL/
--------------------
Udělat to z roku na rok je poměrně velký problém, protože ta zemědělská veřejnost, řekněme, nemá v tento okamžik úplně adekvátní náhradní řešení.

Karolina HOŠEK, redaktorka
--------------------
V západní Evropě se v posledních letech proti přípravku množí protesty. Belgičtí odpůrci například nedávno nabídli lidem na ulici možnost si otestovat množství glyfosátu v moči.

účastnice testování
--------------------
Bude zajímavé vidět, nakolik mám tím herbicidem kontaminované tělo. Je mi jasné, že výsledky čisté nebudou.

Karolina HOŠEK, redaktorka
--------------------
Látka dělá kromě přírodovědců vrásky i myslivcům. Glyfosátem je totiž zamořená polní zvěř, například zajíci. Přestože existuje řada studií, že herbicid je neškodný, ve Spojených státech, odkud patent na tuto látku pochází, se objevuje řada hlasů, které to zpochybňují. Jenom ve státě Arkansas bylo za poslední rok podáno asi tisíc stížností.

Jakub HRUŠKA, přírodovědec /TOP 09/
--------------------
No, je tady poměrně značné podezření na tom, že některé studie, které ti výrobci dělali, aby mohli tu látku jaksi používat a patentovat, takže byly manipulovány.

Karolina HOŠEK, redaktorka
--------------------
Jenže zemědělci nejsou zdaleka jediní, kdo tuto látku používá. Asi 7 % celkové spotřeby v Česku souvisí s odplevelováním kolejí a čištěním železničních cest. Železničáři spotřebují této látky asi 55 tisíc litrů za rok.

Marek ILLIAŠ, mluvčí Správy železniční dopravní cesty
--------------------
My máme úplně nejrozšířenější železniční sítě v celé, v celé Evropě, máme přes 9 tisíc kilometrů kolejí po celé republice a v této chvíli nemáme žádný efektivnější prostředek, který bychom mohli používat.

Karolina HOŠEK, redaktorka
--------------------
Alternativu by pro železničáře mohla představovat například méně agresivní chemie nebo čištění párou. Obojí je podle nich ale extrémně drahé.

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.