Přihlásit

Stavům zvěře ve volné přírodě zima nahrála (Třebíčský deník)

  • Kategorie: Zpravy z oboru myslivost

Třebíčsko - Stavy zvěře po letošní zimě jsou na Třebíčsku na dobré úrovni. Takové stanovisko zastává předseda Okresního mysliveckého spolku Českomoravské myslivecké jednoty v Třebíči Oldřich Blecha. Stejný názor má i hospodář honební společnosti Mladoňovice Lubomír Krpoun. "Sčítání zvěře myslivci prováděli po dva víkendy v únoru. Přesné výsledky ale budeme mít k dispozici až v květnu," informoval Blecha.

Granule budou za rok nepoužitelné

Oba myslivečtí odborníci se shodli, že myslivci v zimě ušetřili značnou část krmení. "Měl jsem připravených třináct pytlů směsí. Otevřel jsem jen jeden," lebedil si Blecha. Krpoun už natolik optimistickou zprávu nemá. "Ušetřili jsme zhruba polovinu krmení," konstatoval. A připomněl problém: Granule mají krátkou záruční lhůtu. Příští zimu se již použít nedají. "Musíme přemýšlet, co s nimi uděláme," podotkl mladoňovický hospodář. Rozdílný pohled mají oba myslivci na stavy koroptví. "Domnívám se, že u nás jich je oproti minulým letům dost," konstatoval Blecha z Červené Lhoty poblíž Třebíče. "Máme jich málo," oponoval Krpoun z honebního společenství na jihu Třebíčska. Vysvětlil i důvod, proč stavy nejsou v okolí Mladoňovic vyšší. "Mohou za to predátoři z řad pernaté i srstnaté zvěře," tvrdí Krpoun. Posteskl si zejména na přemnožené kuny. "Pro svůj život mají ideální podmínky. V oblasti se nachází mnoho opuštěných objektů, kde se mohou usídlit a rozmnožovat," informoval. Z netradičních zvířat vyskytujících se na Třebíčsku Blecha potvrdil návrat vydry, stále přibývající populaci norků a ojedinělý výskyt psíka mývalovitého.

Foto - Letošní zima byla ke zvěři milosrdná.

Foto Tomáš Kubelka

ANTONÍN ZVĚŘINA

Diskuse na serveru SvetMyslivosti.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na SvetMyslivosti.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.